کدخبر: ۲۷۳۵۴۳ لینک کوتاه

۲۰۰۰ واحد تولیدی به مالکیت بانک ها درآمده است

اقتصادنیوز : معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور گفت: ۲ هزار واحد تولیدی در کشور به تملک بانک ها درآمده است که باید تلاش کنیم به چرخه تولید بازگردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،بابک دین پرست عصر چهارشنبه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان شمالی اظهار داشت: در این استان هم سه واحد تولیدی توسط بانکها تملک شده که باید از آنها حمایت شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم واحد تولیدی به تعطیلی کشیده شود، از فرمانداران خواست واحدهای مشکل داری را که به تعطیلی کشیده شده، شناسایی و برای حل مشکل آنها چاره جویی کنند.

دین پرست گفت: باید پشتیبان اجرای قوانینی باشیم که به استقرار و تقویت واحدهای تولیدی کمک می کند.

وی با اشاره به اینکه 93 طرح تولیدی بزرگ در کشور شناسایی شده که برای حل مشکلات آنها برنامه ریزی خواهد شد، گفت: این طرح ها بین پنج تا 100 درصد رشد دارند که برخی با وجود رشد 100 درصدی، با مشکلات زیست محیطی و یا مشخص نبودن مالکیت روبه رو شده و بهره برداری از آن محقق نشده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور تصریح کرد: چهار طرح که 13 هزار میلیارد ریال برای آنها سرمایه گذاری شده و 100 درصد رشد دارند، به عللی به بهره برداری نرسیده اند.

دین پرست خاطرنشان کرد: در خراسان شمالی هم واحدهای کیمیای صبا، نیروگاه سیکل ترکیبی و شمش آلومینا با پیشرفت بالای 90 درصدی شامل این طرح هستند که با شناسایی مشکلات، زمینه بهره برداری از آنها محقق می شود.

وی مرزی بودن خراسان شمالی را از ظرفیت های توسعه و رونق اقتصادی این استان برشمرد و گفت: این استان از مزیت مرزی بودن بهره ای نبرده است، البته همسایه شمالی نیز کشوری سختگیر در مبادلات است اما نباید در برابر موانع استفاده از مزایای مرزی بودن کوتاه آمد.

وی، عضویت خراسان شمالی در زمره استان های عضو شورای توسعه امنیت پایدار شرق و غرب کشور را بستری برای رونق اقتصادی آن خواند و گفت: این امر مزایای زیادی را نصیب منطقه می کند که سرمایه گذاران می توانند از این فرصت استفاده کنند.

دین پرست، با اشاره به لزوم پیگیری مصوبات مختلف سفر مقامات به استان گفت: مدیران دستگاه های اجرایی مصوبه های اجرایی نشده سفر رهبری، کاروان دولت و یا سایر سفرها را شناسایی و به وزیران منعکس کنند و قول های سفرها را پیگیر باشند.

وی اظهار داشت: یکی از ظرفیت های مهم اقتصادی این استان، معدن است اما در نشست هایی که در شهرستان ها برگزار شد، هیچ اشاره ای به مشکلات این بخش نشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور خاطرنشان کرد: در شرایط سختی قرار داریم و در این وضعیت نیاز به انسجام و وحدت بیش از پیش داریم تا مشکلات اشتغال و توسعه تولید داخل، برطرف شود.