کدخبر: ۲۷۳۵۹۶ لینک کوتاه

چین دوباره با قرار گرفتن «جیش محمد» در فهرست سیاه سازمان ملل مخالفت کرد

اقتصادنیوز: رسانه های پاکستان روز پنجشنبه گزارش دادند، چین در نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر با قرار گرفتن گروه جیش محمد در فهرست سیاه این سازمان مخالفت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، منابع خبری پاکستان خبر دادند، آمریکا، فرانسه و انگلیس هشتم اسفندماه امسال قطعنامه مشترکی را به دبیرخانه شورای امنیت دادند که در آن خواسته شده بود «مسعود اظهر» سرکرده گروه جیش محمد در فهرست تروریست جهانی قرار بگیرد.

با این حال نمایندگی چین در شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر با چنین قطعنامه ای مخالفت کرد.

رسانه های پاکستانی به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه چین، نوشتند پکن در شورای امنیت به مسئولیت و نقش خود ادامه خواهد داد.

به ‌رغم درخواست های مکرر هند و تلاش های فراوان آمریکا، انگلیس و فرانسه ، چین تاکنون با تصویب لایحه شورای امنیت سازمان ملل برای قرار گرفتن نام مسعود اظهر در فهرست سیاه تحریم ها مخالفت کرده است.

این سومین باری است که شورای امنیت سازمان ملل به دنبال قرار دادن نام مسعود اظهر و گروه جیش محمد در فهرست سیاه تحریم های سازمان ملل است.

چین در سال های 2016 و 2017 نیز با ایده قرار دادن نام مسعود اظهر در فهرست تروریست جهانی مخالفت نشان داده بود با این حال گروه جیش محمد به تنهایی در سال 2001 در فهرست گروه های تروریستی قرار گرفت.

به دنبال حمله تروریستی ماه گزشته به اتوبوس نظامیان هندی در منطقه کشمیر تعداد 40 تن از نظامیان هندی کشته و زخمی شدند.

دهلی نو گروه جیش محمد به رهبری مسعود اظهر را مسئولیت این حمله تروریستی دانست و پاکستان را به پناه دادن به سرکرده و عناصر این گروه متهم کرد، اتهامی که اسلام آباد آن را رد کرده است.

'شاه محمود قریشی'، وزیر خارجه پاکستان، اخیرا در گفت وگو با شبکه 'سی ان ان' آمریکا اعلام کرد، مسعود اظهر در پاکستان است اما، شرایط مساعدی ندارد. چنانچه هند مدارک مستدل و قابل پیگیری علیه او ارایه دهد، مسعود اظهر دادگاهی خواهد شد.