کدخبر: ۲۷۴۸۲۹ لینک کوتاه

دبیر سیاسی «ساندی تایمز» احتمال داد؛

کودتای اعضای کابینه برای برکناری «ترزا می»

اقتصادنیوز؛ نشریه ساندی تایمز انگلیس در گزارشی اعلام کرده است که ۱۱ وزیر کابینه این کشور به دنبال طرحی برای برکنار کردن ترزا می از سمت نخست وزیری هستند؛ تلاشی که دبیر سیاسی این نشریه انگلیسی، آن را یک کودتا خوانده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ 'تیم شیپمن' (Tim Shipman) دبیر میز سیاسی نشریه ساندی تایمز گفته است که کودتایی از سوی کابینه دولت برای برکناری ترزا می از سمت نخست وزیر در راه است.

رویترز درادامه این خبر نوشت: سردبیر سیاسی ساندی تایمز به نقل از یکی از اعضای کابینه دولت که نامی از وی نبرد گفت؛ 'امشب همه چیز تمام می شود و ترزا می ظرف 10 روز آینده خواهد رفت.

رسانه های مطرح غربی گزارش داده اند درصورتی کنار رفتن ترزا می از سمت نخست وزیری، ماجرای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با اما و اگرهای فراوان روبرو خواهد شد و ممکن است طرح برگزیت عملا از دستور کار خارج شود.

درهمین حال شبکه خبری سی ان ان نیز گزارش داد: نزدیک به پنج میلیون نفر از مردم انگلیس با امضای طوماری ، خواهان لغو برگزیت و انصراف از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شده اند و شمار امضا کنندگان این طومار همچنان رو به افزایش است. مردم خواهان برگزاری همه پرسی مجدد درباره سرنوشت برگزیت هستند.

خبرنگار سی ان ان نیز از لندن گزارش داد: شرایط کنونی درحالی است که ترزا می گفته است مادامی که وی در راس قدرت سیاسی باشد، همه پرسی مجدد درباره برگزیت برگزار نخواهد شد. 

سی ان ان ادامه داد: نشریه انگلیسی ساندی تایمز نیز گزار ش داده طرحی در کابینه برای سرنگونی ترزا می درجریان است و 11 عضو کابینه دولت انگلیس خواستار کناره گیری او هستند و تهدید کرده اند چنانچه وی استعفا ندهد با موجی از استعفاها مواجه خواهد شد.

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه تایمز انگلیس، «لادبروکز» از معتبرترین شرکت‌های فعال در عرصه شرط بندی از احتمال استعفای می تا پایان ماه میلادی مارس (8 روز دیگر) خبر داد.

بر اساس این گزارش حتی نزدیکان می نیز استعفای او را اجتناب‌ناپذیر می دانند.

وزیران کابینه انگلیس هم اعتقاد دارند که نخست وزیر این کشور در تدارک استعفا از مقام نخست وزیری است.

نخست‌وزیر انگلیس می‌گوید که به خروج این کشور از اتحادیه اروپا در مهلت قانونی پایبند است و به تلاش‌های خود برای گرفتن امتیاز از این اتحادیه ادامه می‌دهد.

با این‌حال نظرسنجی‌ها حاکی است که بیشتر مردم انگلیس امیدی به نتیجه‌بخش بودن تلاش‌های نخست‌وزیر ندارند.

تحولات اقتصادی و تجاری انگلیس در آستانه خروج رسمی این کشور از اتحادیه اروپا، مطلوب نیست و بانک مرکزی این کشور پیش‌بینی کرده که انگلیس ممکن است در سال جاری دچار رکود اقتصادی شود.

پیش ‌از این، اتاق بازرگانی انگلیس هشدار داده بود که هزاران شرکت فعال خارجی به فکر خروج از این کشور افتاده‌اند.

مردم انگلیس درهمه پرسی که در مورخ 23 ژوئن 2016 برابر با سوم تیرماه 1395 برگزار شد، با 51.9 درصد آرا به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رای دادند، این امر منجر به استعفای دیوید کامرون نخست وزیر وقت انگلیس شد و اکنون با هویدا شدن مشکلات عدیده ای که خروج این کشور از اتحادیه اروپا به دنبال دارد، پشیمانی مردم انگلیس از این همه پرسی را موجب شده است.