کدخبر: ۲۷۴۹۱۹ لینک کوتاه

ضربه جدید پارلمان بریتانیا به ترزا می

اقتصادنیوز: در حالی که پارلمان انگلیس در آستانه خروج از اتحادیه اروپا روزهای پرحرارتی را پشت سر می گذارد، قانون گذاران این کشور شامگاه دوشنبه به لایحه ای رای دادند که بر خلاف تمایل دولت محافظه کار «ترزا می»، کنترل روند برگزیت را به دست بگیرند.

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل ازایرنا، در این رای گیری 329 تن از نمایندگان در مقابل 302 تن دیگر به این لایحه رای مثبت داده و به‌این‌ترتیب جدول زمان‌بندی پارلمان در روز چهارشنبه از دست دولت خارج‌شده و قانون‌گذاران درباره چندین طرح مختلف در پارلمان برای خروج از بن‌بست برگزیت رای گیری خواهند کرد.

گزارش‌ها حاکی است که 30 تن از نمایندگان حزب دولت ازجمله سه معاون وزیر به این طرح رای مثبت داده و متعاقباً از مقام دولتی استعفا کرده‌اند. الیستر برت معاون وزیر خارجه در امور خاورمیانه یکی از سه مقامی است که امشب استعفانامه خود را تقدیم نخست‌وزیر کرد.

جرمی کوربین رهبر حزب اصلی مخالف دولت انگلیس در واکنش به نتیجه این رای گیری اظهار داشت: دولت بایستی رای گیری امشب را جدی بگیرد. جایی که دولت شکست‌خورده است، نمایندگان حتماً پیروز خواهند شد.

«کایر استارمر» وزیر کابینه در سایه حزب کارگر هم عنوان کرد: بازهم یک شکست تحقیرآمیز دیگر برای نخست‌وزیری ثبت شد که عنان حزب، کابینه و برگزیت را ازدست‌داده است. پارلمان جنگید و اینک فرصت دارد تا درباره آینده برگزیت تصمیم‌گیری کند.

هم‌زمان گای ورهفستاد نماینده پارلمان اروپا در امور برگزیت نیز از نتیجه رای گیری امشب ابراز خرسندی و امیدواری کرده است که نمایندگان مجلس بتوانند از این فرصت برای توسعه همکاری با اتحادیه اروپا استفاده کنند.

شکست امشب ضربه مهلک دیگری بر پیکر ناتوان دولت ترزا می است که در ماه‌های اخیر مشروعیت و اقتدار خود را بر سر برگزیت ازدست‌داده است. اسکای نیوز گزارش داد: اصل برگزیت درباره کنترل امور توسط دولت است که با توجه به نتیجه رای گیری امشب، دولت شکست خورد.

این شبکه خبری افزود کنترل امور اجرایی کشور توسط پارلمان به‌ویژه درباره یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های ملی اقدامی نامتعارف است. درواقع دولت اینک تماشاچی است که نمایندگان درباره آینده برگزیت چگونه رای گیری می‌کنند.

پارلمان انگلیس تاکنون دو بار با طرح موردنظر دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا مخالفت کرده و نخست‌وزیر بیم آن را دارد که رأی‌گیری سوم هم شکست دیگری را در کارنامه او ثبت کند. وی روز دوشنبه در پارلمان تصریح کرد که طرح دولت تنها در شرایطی دوباره به رأی گذاشته می‌شود که از پیروزی آن اطمینان حاصل‌شده باشد.

این در حالی است که اتحادیه اروپا پنجشنبه گذشته با یک تنفس کوتاه‌مدت برای خروج انگلیس موافقت کرده و به دولت فرصت داده تا این هفته طرح برگزیت را برای بار سوم در پارلمان به رأی بگذارد.

اگر قانون‌گذاران انگلیس توافق حاصل‌شده را تائید نکنند بروکسل فقط دو هفته (12 آوریل) به لندن فرصت اضافه خواهد داد که طرح متفاوتی پیشنهاد کند یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود.

در همین حال کمیسیون اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که آخرین مقدمه‌چینی‌ها برای سناریوی برگزیت بی توافق به پایان رسیده است.

در این بیانیه آمده است که در صورت خروج بی توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، روابط دو طرف تابع قوانین بین‌المللی خواهد بود و اتحادیه اروپا ناگزیر است که بلافاصله قوانین و تعرفه‌های خود را در مرزهایش با انگلیس به اجرا بگذارد.

این بیانیه هشدار داده است که به‌رغم مقدمه‌چینی‌های صورت گرفته اما بازگشت به این قوانین می‌تواند منجر به تأخیرهای طولانی در مرزهای دو طرف شود؛ کمک‌هزینه‌های مالی به شرکت‌های انگلیسی برای مشارکت در نظام خریدوفروش اتحادیه اروپا قطع می‌شود و اتباع انگلیسی دیگر شهروند اروپا نخواهد بود.

اتحادیه اروپا در این بیانیه تصریح کرده است که مقدمه‌چینی‌های صورت گرفته چیزی از تأثیر فاجعه‌بار برگزیت بی توافق کم نخواهد کرد و هرگز جایگزین منافع عضویت در اتحادیه اروپا و یا مفادی که در توافق صورت گرفته با دولت لندن به‌دست‌آمده نمی‌شود.

هرچند نتیجه رای گیری امشب برای نخست‌وزیر انگلیس الزام‌آور نخواهد بود، اما به نظر می‌رسد که او هنوز حمایت کافی برای رای گیری مجدد درباره طرح برگزیت را در اختیار ندارد.