کدخبر: ۲۷۵۰۳۴ لینک کوتاه

۲۵۰۰ ‌گرفتار در برف و کولاک جاده‌های آذربایجان شرقی نجات یافتند

اقتصاد نیوز: مدیرعامل هلال احمر آذربایجان شرقی با بیان اینکه در برف و کولاک شدید آذربایجان شرقی در دو روز اخیر، ۲۵۴۵ نفر حادثه دیده بودند که برای ۱۴۰۰ نفر امداد رسانی شد و ۵۰۰ اسکان موقت هم توسط هلال احمر صورت گرفت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ سعید کنعانی در جلسه ستاد سفرهای نوروزی آذربایجان شرقی که در خانه تاریخی صدقیانی تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه هلال احمر استان، طرح ملی امداد و نجات جاده‌ای را در آذربایجان شرقی اجرا می‌کند، اظهار داشت: در این راستا 27 پایگاه ثابت جاده‌ای برای امداد جاده‌ای و 2 پایگاه امداد کوهستان فعال هستند تا در مواقع لزوم اقدام کنند.

وی با بیان اینکه 14 پایگاه موقت در نوروز به تعداد پایگاه‌های ثابت استان افزوده شده است، اضافه کرد: 45 آمبولانس و 3 دستگاه خودرو نجات هم در خدمت پایگاه‌های امداد جاده‌ای هلال احمر قرار گرفته است.

مدیرعامل هلال احمر آذربایجان شرقی با اعلام اینکه از 25 اسفند تا 5 فروردین 110 عملیات امداد و نجات در استان انجام شده است، گفت: 4159 امدارسانی در این عملیات‌ها صورت گرفت که 63 نجات یافته و 744 نفر هم اسکان موقت انجام شد که بیشترین مورد اسکان مربوط به برف و کولاک جاده‌ای بود.

وی با بیان اینکه در برف و کولاک شدید آذربایجان شرقی در دو روز اخیر، 2545 نفر حادثه دیده بودند که برای 1400 امداد رسانی شد و 500 اسکان موقت هم توسط هلال احمر صورت گرفت.

کنعانی بیشترین حوادث جاده‌ای را در عوارضی بزرگراه تبریز-زنجان و محورهای بستان آباد و میانه عناون کرد و گفت: باید برای کاهش لطمات و تلفات در این محورها در طول سال برنامه ریزی و اقدام شود.

وی از اجرای طرح ملی خدمات نوروزی و راهنمای نوروزی میهمانان استان برای پیشگیری از تصادفات خبر داد که توسط سازمان جوانان هلال احمر اجرایی می‌شود، اظهار داشت: 42 پست در ورودی و داخل شهرهای استان راه اندازی شده که تا 5 فروردین 31 هزار نفر از پایگاه‌های ثابت و 1700 نفر از پایگاه‌های سیار خدمات دریافت کرده‌اند.

مدیرعامل هلال احمر آذربایجان شرقی استفاده گردشگران از اپلیکیشن هلال احمر «همیار هلال» را برای این ایام از سال ضروری دانست و گفت: در این برنامه موبایلی وضعیت هواشناسی، ترافیک، تصادفات و... به صورت به روز درج می‌شود و مسافران قبل از آغاز سفر از شرایط جوی و جاده‌ای مقاصد خود با خبر شوند.

 نرم افزار جامع توزیع سفر در استان هم در این جلسه رونمایی شد.

روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی هدف از تولید این برنامه را کاهش تمرکز گردشگری از تبریز و سوق دادن گردشگران به شهرستان ها عنوان کرد تا به شهرهای دیگر هم توجه شود.

نوید مشهوری آفاق با اشاره به راه اندازی تور پیاده گردی در نقاط مرکزی تبریز، گفت: کلیسای سنت استپانوس و موزه آذربایجان در صدر بازدیدهای گردشگران در آذربایجان شرقی قرار دارد.

وی افزود: در دور دوم سفرهای نوروزی کشور، آذربایجان شرقی با توجه شرایط مساعد جوی و برخورداری از آب و هوای متفاوت و متعدد از جلفا تا چاراویماق و تبریز شاهد افزایش چشمگیر مسافران نوروزی خواهیم بود و احتمالا بتوانیم رتبه اول را در دور دوم سفرها کسب کنیم.