کدخبر: ۲۷۵۳۰۴ لینک کوتاه

خبر بد اقتصادی برای دونالد ترامپ؛ افزایش امیدها برای تغییر در کاخ سفید

اقتصادنیوز: وزارت بازرگانی آمریکا پس از بازنگری در رشد اقتصادی این کشور اعلام کرد که با کاهش ۲.۲درصدی طی سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ مواجه بوده است؛ آماری که می تواند امیدهای دونالد ترامپ برای بهبود تولید ناخالص داخلی و شانس های انتخاباتی اش در سال ۲۰۱۹ را بر باد دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا پیشتر اعلام شده بود که رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه آخر 2018 حدود 2.6 درصد بوده اما وزارت بازرگانی پس از بازنگری در آمارهای خود آن را به 2.2 درصد کاهش داد.

رئیس جمهوری آمریکا و تیم اقتصادی وی بارها وعده داده اند که با اتخاذ سیاست های قاطع، مقررات زدایی و کاهش قابل توجه مالیات ها که در اواخر سال 2017 به اجرا درآمد، رشد اقتصادی آمریکا به سه درصد یا بیشتر از آن افزایش خواهد یافت.

با توجه به کاهش رشد اقتصادی چین و اروپا و زیان احتمالی برگزیت به انگلیس، آمریکا نمی تواند برای بهبود رشد اقتصادی خود به تقاضای خارج تکیه کند. 

بسیاری از اقتصاددانان از جمله افرادی که در صندوق بین المللی پول فعال هستند، پیش بینی های خود در مورد رشد اقتصادی آمریکا در سال 2019 را کاهش داده اند. فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) نیز گفته که فعلا روند افزایش نرخ بهره بانکی را متوقف می کند.

ترامپ بارها از فدرال رزرو به دلیل افزایش نرخ بهره انتقاد کرده است. او این اقدام بانک مرکزی آمریکا را «دیوانگی» و «خارج از کنترل» و تهدیدی بزرگ تر از چین برای اقتصادی آمریکا خوانده است.

در حال حاضر، آمار و ارقام اقتصادی به نفع او نیست. اعتماد تجاری، هزینه های مصرف کنندگان و ساخت مسکن طی ماه های اخیر کاهش یافته است. با این حال، اقتصاددانان هنوز معتقدند که اقتصاد آمریکا در وضعیت خوبی است.

اما اقتصاددانانی مانند «گرگوری داکو» از گروه Oxford Economics که در زمینه پیش بینی ها و تحلیل های اقتصادی فعال است، می گوید که اقتصاد آمریکا در سرازیری قرار گرفته است زیرا رشد اقتصادی این کشور «در سه ماه دوم 2018، 4.2 درصد و در سه ماهه سوم 3.4 درصد بود» اما حالا به 2.2 درصد کاهش یافته است.

وزارت بازرگانی آمریکا گفته که پس از دریافت داده های تکمیلی در مورد سه ماهه چهارم 2018 در ارزیابی های قبلی خود تجدیدنظر کرده است. کاهش اندک پیش بینی های اقتصادی پس از دریافت آمار و داده های جدیدی امری نسبتا عادی است اما کاهش 0.4 (چهار دهم) درصدی رقمی بزرگ و غیرمعمول است.

وال استریت ژورنال نوشت، به نظر می رسد رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه اول سال 2019 نیز کاهش داشته که علت آن ابهام در مورد رشد اقتصاد جهانی و تعطیلی 35 روزه بخش هایی از دولت فدرال آمریکا طی اواخر دسامبر و ماه ژانویه است.

انتظار می رود که دولت آمریکا تا کمتر از یک ماه دیگر ارزیابی اولیه خود درباره رشد اقتصادی کشور طی سه ماه اول 2019 را اعلام کرد. مشاوران موسسه Macroeconomic تخمین زده اند که نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا طی این مدت 1.4 درصد بوده است.

بسیاری از اقتصاددانان می گویند که انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا در سال 2019 متوسط باشد. به گفته آنها بیکاری طی سال جاری میلادی همچنان پایین بوده و درآمدها بالا خواهد بود. 

نیویورک تایمز نوشته است، پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 به نتایج اقتصادی بستگی دارد. اگر او درست گفته باشد و رشد اقتصادی دوباره اوج بگیرد، او با یک سابقه قوی اقتصادی وارد سال 2020 شد اما اگر او اشتباه کرده باشد و رشد اقتصادی کاهش یابد جز خودش نمی تواند کسی را مقصر بداند.