کدخبر: ۲۷۵۳۹۹ لینک کوتاه

نشر اخبارجعلی در روسیه تبدیل به جرم شد

ایرنا : اقتصاد نیوز:رئیس جمهوری روسیه دو قانونی را تایید کرده است که بر اساس آنها انتشار اخبار جعلی و همچنین توهین به نمادهای رسمی و حکومتی روسیه جرم محسوب می شود و متخلفین تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، این قانون از امروز اعتبار اجرایی یافته است و انتظار می رود برهمین اساس با برخی از مخالفان دولت که معمولا دست به انتشار شایعه علیه مقامات روسیه در شبکه های اجتماعی می زنند، برخورد شود.

بر اساس قانون جدید، افراد توهین کننده به نمادهای حکومتی روسیه از 30 تا 100 هزار روبل (حدود 450 تا 1500 دلار) جریمه می شوند. 

اگر توهین به نمادهای رسمی و حکومتی روسیه ادامه یابد متخلف از 100 هزار تا 200 هزار (1500 تا 3000 دلار) جریمه یا تا 15 روز بازداشت خواهد شد. 

چنین رفتاری از سوی هر فردی و در هر مکان عمومی تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت. 

بر اساس قانون دیگر از امروز در صورت انتشار خبر بی اساس در رسانه ها، دادستان کل روسیه از سازمان نظارت بر رسانه های این کشور خواهد خواست تا دسترسی به منبع منتشر کننده را قطع کند.

سازمان نظارت بر رسانه های روسیه نیز پس از دریافت چنین دستوری از دادستان کل، به منبع اینترنتی اعلام می کند که خبر را حذف کند و در صورت سرپیچی از این دستور، منبع اینترنتی مسدود خواهد شد.