کدخبر: ۲۷۵۴۳۰ لینک کوتاه

رئیس کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد:

بی‌توجهی دستگاه‌های اجرایی به هشدارهای سیلاب

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نسب به بی‌تدبیری برخی دستگاه‌های اجرایی در سیل اخیر گلایه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با انتقاد از ضعف دستگاه‌‌‌های اجرایی برای رسیدگی به وضعیت حادثه‌دیدگان سیل‌های اخیر در استان‌های مازندران، گلستان و شیراز، گفت: طبق گزارش‌هایی که به ما رسیده است، برخی دستگاه‌‌های اجرایی، علی‌رغم هشدارهایی که درباره وقوع سیلاب داده شده بود، این هشدارها را نادیده گرفته بودند.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی می‌بایست نسبت به عملکردشان در مواجهه با بلایای طبیعی نظیر سیل اخیر پاسخ‌گو باشند، اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی باید به این سؤال پاسخ دهند که چرا علی‌رغم هشدارهای متعدد سازمان هواشناسی اقدام جدی نسبت به پیشگیری برای وارد شدن خسارات کمتر انجام نداده‌اند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: یکی دیگر از سؤالات و ابهامات جدی که درباره نحوه عملکرد دستگاه‌های اجرایی در مواجهه با بلایای طبیعی وجود دارد، این است که اصلا چرا مسئولان شهرهای سیل‌خیز نظیر شهرهای شمالی کشور آمادگی‌های لازم برای مقابله با سیل را پیش‌بینی نکرده‌اند؟

رضایی‌کوچی ادامه داد: طبق برآوردهایی که طی روزهای اخیر و در جریان جاری شدن سیلاب در شهرهای مختلف کشور به دست ما رسید، حکایت از این داشت که شهرهای حادثه‌خیز و سیل‌خیز آمادگی لازم برای مقابله و یا کاهش اثرات بلایای طبیعی را ندارند و باید چاره‌ای اساسی در این زمینه اندیشیده شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس در پایان خاطرنشان کرد: طبق تصمیمی که در هیئت‌رئیسه کمیسیون عمران اتخاذ کرده‌ایم، مقرر شد جلسه ویژه‌ای در این کمیسیون با حضور مسئولان دستگاه‌های مربوطه اعم از هلال‌احمر، وزارت کشور، ستاد مدیریت بحران و دیگر نهادها برای بررسی اثرات مقابله با سیل اخیر در کمیسیون عمران تشکیل شود؛ گزارش این نهایی کمیسیون عمران تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس می‌شود.