کدخبر: ۲۷۶۲۵۲ لینک کوتاه

یک دلیل مهم برای قربانی شدن برنامه ۹۰ و عادل فردوسی پور

اقتصاد نیوز:برنامه محبوب و پربیننده ۹۰ که با اجرای طولانی مدت عادل فردوسی پور پخش می شد در هفته های آخر سال گذشته به نوعی به انتها رسید و طبق اخبار منتشر این برنامه با اجرای این مجری پخش نخواهد شد.

به گزارش اقتصاد نیوز، علی کربلایی نوشت: سرویس‌های «ارزش افزوده» این روزها بحث اصلی فضای مجازی است و وزیر ارتباطات هم مصرانه پیگیر روشن شدن وضعیت آنهاست. اما اخیرا شایعه‌ و شائبه‌ای در فضای رسانه‌ای مطرح شده که حذف برنامه ۹۰ از شبکه ۳ را هم مرتبط با این شیوه جدید درآمدزایی تلویزیون می‌داند. صداوسیما مدت‌هاست که در برنامه‌هایش با تبلیغ اپلیکیشن‌ها و کدهای دستوری USSD که مرتبط با سرویس‌های ارزش افزوده هستند، درآمدزایی می‌کند. تنها برنامه پربیننده تلویزیون که هنوز وارد این بازی نشده بود و گویا قصد هم نداشت به این شیوه درآمدزایی تن بدهد، برنامه ۹۰ بود. عادل فردوسی‌پور به هر دلیلی حاضر نبود تا شیوه درآمدزایی برنامه‌اش را تغییر بدهد و وارد فضای ستاره مربع‌ها بشود.

برنامه جایگزین ۹۰ که با برند و نام برنامه قدیمی «فوتبال برتر» با اجرای محمدحسین میثاقی روی آنتن رفت، یکی از نمادهای تبلیغ سرویس‌های ارزش افزوده است. بعد از اتفاقاتی که در سال جدید رخ داد و جای برنامه ۹۰ خالی شد، فوتبال برتر با یک دکور بسیار پرهزینه و به شیوه برنامه‌های مطرح خارجی مانند Match of the Day پخش شد و کارهای گرافیکی زیبا و جذاب و حضور محسوس یک تیم بزرگ پشتیبانی از مشخصه‌های اصلی این برنامه بود. این دکور بزرگ، کارهای گرافیکی قوی، یک تیم بزرگ از نویسندگان و گزارشگران، نشان‌دهنده این است که این برنامه یک‌شبه سر از تخم درنیاورده و هفته‌ها روی آن کار شده است. روبیکا در هر لحظه و هر ثانیه این برنامه به شکلی حضور دارد. اخیرا یک مسابقه زنده اینترنتی اطلاعات عمومی به نام «روبی‌کیو» با سبک دیگر مسابقات اینچنینی که باب شده هم 5دقیقه از وقت این برنامه را می‌گیرد تا مشخص شود که «روبیکا» آنتن‌دار این برنامه است و «فوتبال برتر» تنها یک بستر برای تبلیغ این اپلیکیشن است. برنامه «ستاره‌ساز» یکی از برنامه‌هایی است که توسط روبیکا سازماندهی شده و در بستر اپلیکیشن پخش می‌شود، با تیم اجرایی و پشتیبانی دقیقا یکسان با تیم «فوتبال برتر» ساخته می‌شود.

عادل فردوسی پور

اینکه این اتفاق بد است یا خوب، موضوع اصلی این گزارش نیست. مساله مشخص و روشن این است که درآمد بالقوه لیگ برتر فوتبال ایران تا زمانی که یک برنامه مثل ۹۰ روی آنتن بود نمی‌توانست تبدیل به یک درآمد بالفعل شود. پخش همزمان سبک جدید «فوتبال برتر» و «۹۰» یک گزینه منطقی نبود و تداخل محتوای این دو برنامه لاجرم به حذف یکی از این دو می‌انجامید. زمانی که زمزمه‌های حذف عادل فردوسی‌پور شنیده می‌شد، فوتبال برتر با سپردن اجرای برنامه به محمد‌حسین میثاقی به جای پیمان یوسفی، استارت پروژه بزرگش را زد و رفته‌رفته با تغییر دکور و بزرگ‌تر کردن فضای استودیو و دعوت از مهمانان، جای خالی ۹۰ در سال ۹۸ را پر کرد. عوامل برنامه فوتبال برتر ادعا می‌کنند که قرار نیست جای ۹۰ را بگیرند، اما از شواهد و قرائن این‌طور به نظر می‌رسد که این ادعا برای کم کردن فشار افکار عمومی روی محمد‌حسین میثاقی باشد. سرویس‌های ارزش افزوده بازیگر اصلی این بازی هستند. با گرفتن رد پول، می‌توان فهمید که این جنجال ربطی به مسائل سیاسی یا حتی مدیریتی سازمان صدا و سیما ندارد و موضوع فقط و فقط «پول» است.