کدخبر: ۲۷۶۴۲۳ لینک کوتاه

پمپئو: نمی‌خواهیم به ایران نفع برسد/ تضعیف ریاض به نفع تهران تمام می‌شود

اقتصادنیوز: وزیر خارجه آمریکا با نادیده گرفتن اقدامات سعودی‌ها در یمن، ایران را «تهدید واقعی» در غرب آسیا توصیف کرد و گفت تضعیف ریاض به نفع تهران تمام می‌شود و واشنگتن نمی‌خواهد شاهد چنین چیزی باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوال شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» درخ صوص سیاست دوگانه آمریکا علیه ایران و عربستان‌ سعودی مدعی شد خطر واقعی در غرب آسیا، ایران است.

به نوشته پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، پامپئو در پاسخ به سوالی درخصوص سیاست‌های دوگانه آمریکا در خاورمیانه نظیر مقابله با ایران و احمال در پیگیری قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان، مدعی شد هدف آمریکا در قبال ایران جلوگیری از اقداماتی است که به این کشور نفع برساند.

او در واکنش به اظهارات مجری فاکس‌نیوز که به توجیه سیاست دوگانه واشنگتن پرداخته و گفته بود تضعیف عربستان به سود ایران است، گفت: «استدلال دولت هم در تمام مدت همین بوده است. تهدید واقعی در منطقه [خاورمیانه] جمهوری اسلامی ایران است. ما نمی‌خواهیم کاری کنیم که به آن‌ها نفعی برسد».

او در خصوص انتقادهای صورت‌گرفته در مورد بی‌اعتنایی دولت آمریکا به قتل خاشقچی، گفت: «در واقع گمان من این است که [در این‌باره] کارهای‌ زیادی انجام داده‌ایم و آماده‌ایم بیشتر از آن نیز انجام دهیم».

چندی پیش نیز پامپئو در توجیه حمایت‌های کشورش از جنایات سعودی‌ها در یمن مدعی شد: «اگر واقعا نگران مردم یمن هستید باید از ائتلاف سعودی، که تلاش می‌کند این کشور را از دست‌نشاندگی جمهوری اسلامی ایران نجات دهد، حمایت کنید». 

بنا به گزارشی که «سی ان ان» پیش‌تر منتشر کرد،‌ آمریکا بزرگترین تأمین کننده سلاح عربستان سعودی است. جت‌ها و بمب‌هایی که عربستان در حمله به یمن به کار می‌گیرد و همچنین تانک‌ها، قطعات توپخانه‌ای و خودروهایی که عربستان سعودی و امارات متحده عربی، استفاده می‌کنند، اغلب ساخت آمریکا است.