کدخبر: ۲۷۶۶۰۷ لینک کوتاه

اتهام جنایی در انتظار ترامپ پس از افشای گفتگو با ترنبول

اقتصادنیوز: عضو ارشد کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان از ارجاع هشت مورد اتهام مربوط به گفتگوهای تلفنی «ترامپ» با سایر رهبران جهان از جمله نخست وزیر سابق استرالیا، به دادستانی کل ایالات متحده خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، گاردین نوشت، «دوین نانز» عضو ارشد کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا با «دلهره آور» خواندن متن افشا شده گفتگوی تلفنی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «مایکل ترنبول» نخست وزیر وقت استرالیا در سال ۲۰۱۷، عنوان داشت که این متن افشا شده می‌تواند موجب طرح اتهامات جنایی علیه ترامپ شود.

وی در ادامه از ارجاع هشت مورد پرونده جنایی به «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا سخن گفت و عنوان داشت که این پرونده‌ها مربوط به گفتگوهای تلفنی ترامپ با نخست وزیر سابق استرالیا، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، رئیس جمهوری وقت مکزیک و گفتگوی تلفنی «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی سابق ترامپ با سفیر روسیه می‌شود.

دوین نانز در ادامه عنوان داشت که به دلیل آنکه بخشی از موارد این پرونده‌ها محرمانه است وی نمی‌تواند توضیح بیشتری در این رابطه بدهد.

لازم به ذکر است در سال ۲۰۱۷ مکالمه تلفنی ترامپ و ترنبول به شدت خبرساز شده بود و رسانه‌های اعلام کردند که آن مکالمه تلفنی کوتاه‌ترین و خشک‌ترین گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده قرار بود به مدت یک ساعت با نخست وزیر استرالیا پیرامون توافق دوجانبه پذیرش پناهجویان صحبت کند. توافقی که در دوران اوباما به امضا رسیده بود و ترامپ آن را «احمقانه» توصیف کرده بود اما این گفتگو فقط ۲۵ دقیقه طول کشیده بود.

واشنگتن پست نیز با انتشار گزارشی در این مورد نوشته بود: گفتگوی تلفنی رهبران آمریکا و استرالیا ظرف ۲۵ دقیقه به پایان رسید و در جریان آن ترامپ به مایکل ترنبول گفت که این «بدترین مکالمه تلفنی» بوده است که از روز ورودش به کاخ سفید تاکنون داشته است.