کدخبر: ۲۷۶۶۲۷ لینک کوتاه

هماهنگ‌کننده مقیم ملل متحد در تهران خبر داد؛

تاسیس کانال مالی سازمان‌ملل و ایران برای ارسال کمک‌های نقدی به سیل‌زدگان

اقتصادنیوز؛ «اوگوچی دنیلز» هماهنگ کننده مقیم ملل متحد در تهران از تاسیس کانال مالی بین سازمان ملل و ایران برای ارسال کمک‌های نقدی به سیل‌زدگان خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «اوگوچی دنیلز» ظهر امروز- دوشنبه - در حاشیه نشست هم اندیشی نمایندگان دفاتر سازمان ملل متحد در ایران که با موضوع کمک رسانی به مناطق آسیب دیده از سیل (فروردین ٩٨) در محل وزارت کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که کمک های نقدی و سایر کمک ها از چه طریقی وارد ایران می شود، گفت: سازمان ملل متحد تاکنون علاوه بر منابع موجود، یک میلیون و 420 هزار دلار برای مساعدت فوری و مستمر و تهیه اقلام پزشکی و بهداشتی، آب، تأسیسات بهداشتی، سلامت و سرپناه برای سیل زدگان کمک کرده است.

اوگوچی دنیلز

وی افزود: سازمان ملل کانال مالی بانکی مشخصی را تاسیس کرده است که این کمک های مالی و نقدی به ایران برسد و این نتیجه تلاش هایی است که در مقر سازمان ملل انجام شده است.

هماهنگ‌کننده مقیم ملل متحد در تهران افزود: بخشی از اقلام هم که به ایران می رسد به این صورت است که سازمان ملل از خارج از ایران خریداری کرده و به ایران می رساند.

دنیلز خاطرنشان کرد: تلاش‌هایی در بالاترین سطح در سازمان ملل برای کمک به سیل زدگان انجام شده که از رسیدن یک سری کمک ها به ایران جلوگیری نشود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سکوت سازمان ملل در برابر رفتار آمریکا و جلوگیری از امداد رسانی به سیل زدگان گفت: سازمان ملل از توافق هسته ای (برجام) و اینکه ایران به این توافق پایبند بوده به صورت مکرر حمایت کرده است و همواره تاکید کرده است که تحریم های آمریکا عادلانه نیستند.

هماهنگ کننده مقیم ملل متحد در تهران تصریح کرد: تمام تلاش هایی که برای کمک رسانی به ایران بعد از سیل اخیر انجام شده، با حمایت بالاترین مقام های سازمان ملل بوده است.

دنیلز با بیان این که همه ما در سازمان ملل متحد به دلیل کشته، مجروح شدن و خسارت های سیل های شدید در ایران عمیقا متاسفیم افزود:از جانب خانواده ملل متحد، بار دیگر مراتب تسلیت صمیمانه خود را به خانواده های قربانیان، دولت و مردم ایران تقدیم می کنیم.

وی با تحسین تلاش های دولت ایران در زمینه امداد و نجات سیل زدگان گفت: خسارت به زیرساخت ها (خانه ها، جاده ها، خطوط آهن و غیره) قابل توجه است و ما می دانیم سیل ها همچنان ادامه و عملیات امداد و نجات دولت نیز تداوم دارد.

هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در تهران تصریح کرد: سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی قویا متعهد به حمایت از دولت و مردم ایران در این برهه حساس هستند می‌خواهیم کسی نادیده انگاشته نشود.

دنیلز با اشاره به این که هماهنگی عالی و تنگاتنگی درباره این وضعیت اضطراری با دولت و جامعه بین المللی داریم، اظهار داشت: سازمان ملل متحد و جامعه جهانی، پس از ارائه کمک های نجات دهنده فوری از تلاش های دولت برای استراتژی های میان و بلندمدت جهت کاهش بلایای طبیعی حمایت می کنند.

وی با بیان این که مبالغی بیشتر برای اقدام فوری، میان مدت و بلند مدت شامل کاهش خطر، مورد نیاز است، تاکید کرد: ما به همکاری خود با طرف های مربوطه ادامه می دهیم تا نیازهای انسانی مرتفع شوند.

دنیلز گفت: با وجود چالش های ایجاد شده به وسیله جو سیاسی فعلی، سازمان ملل متحد قادر بوده برای تدارک و ارائه اقلام مورد نیاز به کشور، حمایت به موقع و مناسب ارائه دهد. 

بزودی از مناطق سیل زده بازدید می کنیم 

هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در تهران سازمان ملل متحد گفت: به زودی و با هماهنگی مسئولان ملی و محلی،با هدف ابراز همبستگی خود با سیل زدگان و مهمتر از آن درک اینکه بیشترین نیازهای ضروری کدام است، کدام استان ها به کمک های سازمان ملل متحد نیاز دارند، وهمچنین مذاکره با مسئولان برای چگونگی ارائه کمک ها به مناطق سیل زده سفر می کنیم.

دنیلز با بیان این مطلب که «سازمان ملل متحد در اینجا حضور دارد تا تفاوتی ایجاد کند» گفت: ما مشتاقانه به همکاری موثر خود ادامه می دهیم و به تلاش های مسئولان در بهبود اوضاع کمک می کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: سازمان ملل متحد ضمن حمایت از تلاش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه بهداشت و سلامت، کمک های فنی با خدمات سلامت و اقلام پزشکی اضطراری ارائه می دهد.

هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در تهران افزود: همچنین سازمان ملل متحد از تلاش های جمعیت هلال احمر ایران، بنیاد مسکن و وزارت کشور در زمینه تامین سرپناه اضطراری برای سیل زدگان حمایت کرده و کمک های فنی برای ایجاد و مدیریت سرپناه های موقت همچنین امکانات سرپناه اضطراری ارائه می دهد.

وی تصریح کرد: سازمان ملل متحد ، از اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برنامه های این وزارتخانه در زمینه تاسیسات بهداشتی آب و ارائه کمک های فنی به منظور تهیه آب آشامیدنی و امکانات شست و شو برای رفع نیاز منزل و مقاصد بهداشتی حمایت می کند.

دنیلز گفت: سازمان ملل متحد همچنین از وزارت آموزش و پرورش در زمینه آموزش و فرایند ارائه کمک های فنی و امکانات (مدرسه در کانکس) برای فضاهای موقتی یادگیری براساس مشورت با جوامع محلی حمایت می کند.

وی اظهار داشت: سازمان ملل متحد از وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هلال احمر نیز در زمینه مراقبت ها و اعزام تیم های حامی روانی- اجتماعی حمایت می کند.

هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در تهران بیان کرد: سازمان ملل متحد ضمن حمایت از اقدامات سازمان مدیریت بحران و تلاش های وزارتخانه های مرتبط در زمینه «بهبود اولیه»، با برنامه های رفع نیازهای مردم و جوامعی که بیشتری صدمات را از سیل دیده اند، همکاری می کند. 

وی گفت: می دانیم زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت و سالمندان معمولا آسیب پذیرترین ها در بین جوامع تحت تاثیر بوده، بنابراین نیازمند توجه ویژه هستند.

دانیلز تاکید کرد: ایران نزدیک به چهار دهه میزبانی سخاوتمند برای نزدیک به یک میلیون پناهنده از سایر کشورها بوده است.در راستای این سنت موجب دلگرمی است ببینیم چگونه نیازهای این گروه ها به گونه ای برابر پاسخ داده شود.