کدخبر: ۲۷۷۱۰۹ لینک کوتاه

وزارت نفت؛ مانع ورود آب به مخازن۳، ۴ و ۵ هورالعظیم

اقتصادنیوز: نماینده مردم دشت‌آزادگان و هویزه در مجلس گفت: وزارت نفت از آغاز عملیات اکتشفات و حفاری نفت، تالاب هور العظیم را به ۵ مخزن تبدیل کرد که مخازن یک و دو اندک آبی دارند اما مخازن ۳،۴ و ۵ خشک هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، قاسم ساعدی نماینده دشت‌آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مخالف وزارت نفت با هدایت سیلاب به مخازن 3،4 و 5 هور العظیم، اظهار کرد: وزارت نفت از شروع اکتشفات نفت و حفاری در هور العظیم، آن را به 5 مخزن تبدیل کرد که اینک مخازن یک و دو اندک آبی دارند اما مخازن 3، 4 و 5 خشک هستند.

وی با بیان اینکه کانون ریزگرد در غرب خوزستان نفس مردم را گرفت، گفت: در سال‌های گذشته هنگامی که مطالبه رهاسازی آب به سمت هور العظیم مطرح می‌شد، استدلال وزارت نفت برای عدم رهاسازی آب، کمبود ذخایر پشت سد کرخه بود.

نماینده مردم دشت‌آزادگان در مجلس شورای اسلامی افزود:  وزارت نفت معتقد بود این مساله به آنها ربطی ندارد و با پُر شدن مخازن مشکل ندارند و این وزارت نیرو است که باید آب را رها سازی کند.

ساعدی عنوان کرد: با وقوع سیل، مردم متضرر شدند و زیرساخت‌های شهرها و روستاها آسیب دید اما برای احیاء تالاب‌های هورالعظیم و شادگان نعمت بود که مقاومت نفتی‌ها مانع از دادن حق‌آبه هور شد.

وی با اشاره به سه، چهار بار بازدید خود از هور الظعیم بعد از وقوع سیلاب ، بیان کرد: مخزن و یک و دو آبگیری شده است اما سر‌ریز مخزن شماره 3 که باید به مخزن شماره4  و از سرریز مخزن شماره 4 که باید به مخزن شماره 5 بریزد که تالاب را احیا کند اما نفتی با تغییر تراز لوله‌های زیر گذر که محل عبور آب هستند مانع پر شدن مخازن 4 و 5 شدند.

ساعدی افزود: تراز لوله‌های مخزن شماره 3 را  به نحوی تغییر دادند که چنانچه آب با ارتفاع دو متر وارد شود نمی‌تواند وارد  مخزن شماره 4 شود و چنانچه با ارتفاع 3 متر وارد مخزن شماره 4 شود قادر به وارد شدن به مخزن شماره 5 نباشد.

وی با اشاره به ورود سیل به شهر رفیع، عنوان کرد: زمانی که حکم دادستانی شهرستان هویزه در رابطه با دادن حق‌آبه هور العظیم صادر شد، نفتی‌ها  6 روز مهلت خواستند تا تاسیسات خود را جمع کنند.

ساعدی افزود:  پس اتمام مهلت 6 روزه، نفتی‌ها دریچه‌های دایک مرزی را به سمت بخش عراقی باز کرده و با این ترفند تمام آب به سمت بخش عراقی هور هدایت شد.

وی گفت:  نماینده نفت برای این اقدام خود را به عنوان نماینده دادستان به مرزبانی معرفی کرده بود که دادستان پس از اطلاع از این قضیه حکم بازداشت او را صادر کرد که سپس با دخالت استاندار آزاد شد.

ساعدی با بیان اینکه از قسمت‌های حساس هور، آب را به سمت بخش عراقی هور باز کردند، عنوان کرد: با این رویه تمام آب هور به سمت عراق در حال تخلیه است؛ قطعاً چند روز دیگر که باران و سیلاب تمام می‌شود و وضعیت هور همانند گذشته خواهد شد.

ساعدی در رابطه با نامه‌ خود به دادستان کشور در رابطه با تامین حق‌آبه هور العظیم اشاره کرد و گفت: اگر جواب قانع کننده‌ای از دادستانی کل کشور دریافت نکردیم مجبوریم به مقام معظم رهبری پناه می‌بریم.