کدخبر: ۲۷۷۲۰۰ لینک کوتاه

تاکید بر تمامیت ارضی سوریه و بلندی های جولان در نشست مسکو

اقتصادنیوز: روسای کمیسیونهای سیاست خارجی مجالس کشورهای ایران، روسیه و ترکیه در پایان نشست خود در مسکو بر تمامیت ارضی سوریه بر بلندی های جولان تاکید کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  خانه ملت، روسای کمیسیونهای سیاست خارجی مجالس کشورهای ایران روسیه و ترکیه در پایان نشست خود در مسکو بیانیه مشترکی را به امضا رساندند.

در بخشی از این بیانیه بر تمامیت ارضی سوریه از جمله بلندی های جولان تأکید گردید و یاد شهدای در راه مبارزه با تروریسم را گرامی داشته شدند.

بیانیه مشترک امضا شده روسای کمیسیونهای سیاست خارجی مجالس کشورهای ایران روسیه و ترکیه به این شرح است:

اولین نشست سه جانبه کمیته های امور بین الملل پارلمان های روسیه، ترکیه و ایران که از این به بعد طرف ها نامیده میشوند در شهر مسکو فدراسیون روسیه در مورخ 10 أوریل 2019 براساس توافقاتی که از قبل با طرفها حاصل شده بود، برگزار شد.

در این نشست، طرفها با رضایت به این نکته اشاره نمودند که این نشست نتیجه تلاش های فعالانه روسای کمیته ها برای برقراری تعامل بیشتر است

طرف ها بر پایبندی خود به حفظ صلح، امنیت و ثبات، مقابله با تروریسم بین المللی و همچین آمادگی خود برای ایفای نقش در تقویت مناسبات دوستی و گسترش همکاری های چندجانبه منطقه ای تاکید کردند.

در این نشست، طرف ها به طور مفصل وضعیت سوریه، چشم انداز حل و فصل مسالمت آمیز، و همچنین مسائل مربوط به تشکیل معماری جدید امنیت در منطقه و نقش کمیته های امور بین الملل پارلمان ها را مورد بررسی قرار دادند.

طرفها بر پایبندی خود به تمامیت ارضی سوریه از جمله بلندی های جولان تاکید کردند. و همچنین تاکید نمودند که برای آنها تلاشها جهت مشروعیت بخشی به سازمان های تروریستی قابل قبول نیست. طرفها با احترام کامل یاد همه آن کسانی که جان خود را در مبارزه با تروریسم فدا کردند گرامی میدارند. طرفها از پیشنهاد برگزاری اجلاس بین المللی پارلمانی در آینده نزدیک در مورد بازگشت پناهندگان سوری به سوریه حمایت کردند.

طرفها ضمن بررسی مسائل مربوط به امنیت جهانی و چالش های منطقه ای، در خصوص بی ثباتی موجود در وضعیت جهان اظهار نظر کردند و ضرورت بکارگیری تلاش هایی که هدف آنها تقویت نقش کلیدی سازمان ملل متحد در حل و فصل بدون استثنا تمامی بحران های حاد با استفاده از روش های دیپلماتیک براساس حقوق بین المللی و احترام به منافع سایر کشورها است را خاطرنشان نمودند. 

طرفها همچنین برای تشکیل معماری تمام شمول در زمینه صلح و امنیت فراخوان دادند.

طرفها درمورد برگزاری نشست مشترک بعدی در پاییز سال 2019 در جمهوری ترکیه و نشست بعد از آن در بهار سال 2020 در جمهوری اسلامی ایران توافق کردند.