کدخبر: ۲۷۷۳۴۶ لینک کوتاه

آیا اپلیکیشن های کاهش وزن واقعا کار می کنند؟

اقتصاد نیوز:مطالعه جدیدی که در دانشگاه دوک انجام شدنشان می دهد که افراد دارای اضافه وزن بدون رعایت یک رژیم خاص و تنها با دنبال کردن برنامه های هوشمند تلفن همراه خود توانسته اند وزن قابل توجهی از دست بدهند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسکانیوز، شرکت کنندگان در این تحقیق نتایج خود را با استفاده از اپلیکیشن های خودکار و رایگان ارائه دادند به جای این که از کمک های گران قیمت های دکترها یا مشاوران تغذیه برای کاهش وزن استفاده کنند. این امر نشان دهنده آن است که کاهش وزن از طریق روش های هزینه کم نیز می تواند ممکن و موثر باشد.

« گری بنت» استاد روانشناسی دانشگاه دوک و همکارانش در MHealth و دانشکده سلامت JMIR در این رابطه می گوید: « برنامه های رایگان و ارزان برای کاهش وزن راه هایی را که آمریکاییان وزن خود را با آنها مدیریت می کردند را تغییر داده اند . با این حال، ما در مورد این که آیا این ابزار به خودی خود کارشان را به خوبی انجام می دهند یا خیر، کمی اطلاع داشتیم. در انتها ما به واسطه این تحقیق نشان دادیم که برنامه های تجاری گوشی های هوشمند، می توانند راهی مفید برای شروع کاهش وزن باشند. »

تاثیر کوچک، نتایج بزرگ

در همین راستا « مایکل لانفر پاتل » از استادان در دانشگاه استنفورد و همکار بنت که در حال تکمیل دکترای خود در روانشناسی است از نتایج به دست آمده در این تحقیقشگفت زده شده و می گوید: « ما می خواستیم یک درمان با شدت کم برای از دست دادن وزن داشته باشیم که در آن مردم بتوانند به راحتی و از خانه خود به این تحقیق درمانی بپیوند اما مطمئن نبودیم که افراد چقدر وزن با این نوع درمان از راه دور از دست می دهند. ادغام اصول علمی رفتاری با فناوری در این باره موفقیت آمیز بوده است. »

پاتل می گوید: « هیچ کس هرگز نمی خواهد و یا نمی تواند تا برای درمان کاهش وزن شدید وقت بگذارد. بنابراین مهم است که استراتژی های جایگزین را پیشنهاد کنیم تا افراد بتوانند آنها را بپذیرند. در همین راستا رویکردهای سلامت دیجیتال به صورت بالقوه توانایی پر کردن این نیاز را دارند. »

پس از آن چه اتفاقی افتاد؟

محققان از یک برنامه رایگان استفاده کردند که در آن افراد شرکت کننده در این برنامه رژیمی می توانستند میزان مصرف و وزن خود را ثبت کنند. سپس 105 نفر از شرکت کنندگان که بین سنین 21 تا 65 ساله بودند را به صورت تصادفی به سه گروه در یک کارآزمایی کنترل شده تقسیم کردند.

محققان دستورالعمل خاصی را به شرکت کنندگان برای دنبال کردن رژیم غذایی نداند اما به جایش به آنها مشاوره های گسترده ای را در مورد چگونه غذا خوردن سالم ارائه داده و از آنها خواستند تا به سادگی بر آنچه که می خوردند نظارت داشته باشند.

گروه اولبه مدت سه ماه هر روز در خوردن خود مراعات می کردند. گروه دوم وزن خود را به مدت یک ماه کنترل کرده و در ماه دوم ثبت کردن میزان مصرف غذای خود را نیز به برنامه اضافه کردند. این گروه همچنین ایمیل هایی با بازخورد مناسب، درس هفتگی در مورد تغذیه و تغییر رفتار، و برنامه های عملیاتی که توصیف نحوه اجرای درس هفتگی است، دریافت کرد.

گروه سوم هر دو مورد وزن و مصرف غذای خود را با استفاده از همان برنامهای که دو گروه اول استفاده می کردند، برای هر سه ماه ثبت کرد. آنها همچنین دروس هفتگی، برنامه های عملیاتی و بازخوردهای کنترل وزن خود را نیز دریافت می کردند. برای مثال، درس های تغذیه در هفته شامل راهنمایی هایی در مورد موضوعاتی مانند کاهش قندخون و کنترل بخشی از خوراکی های قندی می شد.

سه ماه پس از شروع مطالعه، شرکت کنندگان در هر سه گروه وزن بالینی قابل توجهی را از دست داده بودند. کسانی که تنها خوردن خود را کردند، به طور متوسط 5 پوند از دست دادند. افراد گروه دوم به طور متوسط حدود 6 پوند را از دست دادند.

و گروه نهایی - کسانی که وزن و میزان مصرف غذای خود را برای همه 12 هفته ثبت کردند و درس های هفتگی، برنامه های عملیاتی و بازخورد دریافت کردند، فقط در 3 ماه به میزان کمی بهبود یافتند و به طور متوسط فقط کمی بیشتر از 6 پوند را از دست داده بودند.

هر چند شرکت کنندگان در گروه سوم به واسطه مراعات و آموزش هایی که دیده بودند در نهایت طی مدت شش ماه، به طور متوسط حدود 7 پوند را از دست دادند.

ادامه اش بده!

مطابقت کلید این موفقیت بود. در نهایت شرکت کنندگانی توانستند در این آزمایش موفق شدند که نه تنها تصمیم گرفته و گفتند که می توانند وزن کم کنند بلکه در واقعیت به آن عمل کردند. در هر سه گروه، کسانی که هر روز در ردیابی رژیم خود بیشتر دقت می کردند، وزن خود را بیشتر از دست دادند. در مقابل، تحقیقات گذشته نشان داده است که مردم اغلب با هدف ضبط و یادداشت کردن میزان مصرف غذا خود رژیم درمانی را شروع می کنند اما در طول زمان و در عمل آن را ادامه نمی دهند.

محققان معتقدند که دو عامل به شرکت کنندگان در دستیابی به اهداف خود برای از دست دادن وزن کمک می کنند.

اول: محققان به شرکت کنندگان اهداف خاصی را اختصاص دادند، از جمله اهداف مصرف کالری متناسب و از دست دادن 5 درصد وزن اولیه آنها.

دوم: رژیم های غذایی به طور خودکار در برنامه یادآوری برای ورود هر وعده غذایی به صورت روزانه.

محققان این طرح اعلام کردند که « ما شواهد بسیار محکمی داریم که نشان می دهد که کنترل مداوم - به ویژه در رژیم غذایی و وزن - عاملی ضروری برای فرایند کاهش وزن هستند و مصرف کنندگان باید برنامه هایی را دنبال کنند که به راحتی بتوانند آنها را ادامه داده و پیگیری کنند."