کدخبر: ۲۷۷۶۷۰ لینک کوتاه

سفیر فرانسه در آمریکا: بعد از برجام، دلیلی برای غنی‌سازی در ایران وجود ندارد

اقتصادنیوز: سفیر فرانسه در آمریکا با انتشار پیامی در توییتر خود مدعی شد: بعد از برجام، دلیلی برای غنی‌سازی وسیع اورانیوم توسط ایران وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، «جرارد آرود»، سفیر فرانسه در آمریکا با انتشار پیامی در حساب توییتر خود در مورد غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران بعد از پایان برجام مدعی شد: «اینکه گفته شود ایران بعد از انقضای برجام مجاز به غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود، اشتباه است. ایران باید با توجه به پیمان منع اشاعه و پروتکل الحاقی و تحت نظارت‌های شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است.»

این دیپلمات فرانسوی هم‌چنین اضافه کرد: « در  سال ۲۰۰۲ گفتیم که طبق پیمان منع اشاعه، غنی‌سازی اورانیوم بدون داشتن یک برنامه‌ غیرنظامی منطقی در زمینه هسته‌ای غیرقانونی است، پس می‌توانیم در سال ۲۰۲۵ هم در صورت لزوم به این موضوع واکنش نشان دهیم. آن زمان تحریم‌هایی اعمال شدند. این تحریم‌ها می‌توانند مجدداً به کار گرفته‌ شوند. بعد از برجام، هیچ بند نابودشدنی وجود ندارد.»

وی در ادامه افزود : «روسیه، اورانیوم غنی‌شده نیروگاه هسته‌ای بوشهر را تأمین می‌کند. بنابراین هیچ دلیل قابل‌پذیرشی وجود نخواهد داشت که ایران بعد از برجام، به غنی‌سازی وسیع اورانیوم دست بزند.»