بدهکار بزرگ بانکی از 1500 میلیاردتومان 15 میلیارد را پس داد!/ فقط1485 میلیارد مانده است

کدخبر: 277798
اقتصادنیوز: قاضی رسیدگی کننده به پرونده حسین هدایتی معروف به عابر بانک پرسپولیس در پنجمین جلسه دادگاه این پرونده گفت: اتهام سید مهدی موسوی نژاد متهم ردیف دوم، اخلال در نظام اقتصادی کشور است.

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از «انتخاب»، قاضی اسدالله مسعودی مقام روز یکشنبه در پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده هدایتی، با اعلام اینکه در جلسه گذشته، حسین هدایتی آخرین دفاع خود را مطرح کرده، از سید مهدی موسوی نژاد متهم ردیف دوم خواست تا برای آخرین دفاع پشت تریبون قرار گیرد.

هدایتی خواستار بیان مطالبی شد ولی قاضی گفت: شما پنج ساعت صحبت کردید و در جلسه قبل آخرین دفاع را از شما گرفتیم. سی دی شما ملاحظه شد و شما استنادات خود را ارائه دادید و یک لایحه را هم امروز آوردید.

وی تأکید کرد: وقتی به شما آخرین دفاع تفهیم شده فقط می توانید بگویید مطلب اضافه دارید.

بر این اساس، هدایتی درخواست کرد تا در پایان جلسه مطالبی را بیان کند.

مسعودی مقام به موسوی نژاد تذکر داد تا از تکرار مکررات و مطالبی که قبلا بیان شده خودداری کند و فقط به دفاع از خود بپردازد.

موسوی نژاد به بیان مطالبی درباره اتهام های هدایتی پرداخت و گفت: شما برخلاف قانون عمل کردید و باید در خصوص 2 هزار میلیارد تومانی که از سال 92 تاکنون با لحاظ شاخص تورم کالاهای سرمایه‌ای مانند دلار، مسکن و خودرو ایجاد شده است، پاسخگو باشید.

وقتی موسوی نژاد از هدایتی به عنوان مصداق بازیکن خائن یاد کرد، رئیس دادگاه به او تذکر داد و گفت: توهین نکنید 'خائن' توهین است. شما در چارچوب اتهامات خود دفاع کنید.

قاضی مسعودی مقام افزود: شما نمی توانید اقدامات خودتان را توجیه کنید و بگویید چه میزان مداخله داشتید. شما باید آخرین دفاع را داشته باشید نه اینکه با نفی دیگران خود را اثبات کنید.

* اعتراض پیاپی قاضی به مطالب تکراری متهم

موسوی ‌نژاد با ارائه توضیحاتی درباره کارشناسی های انجام شده در طرح های «لیان» و «کارسان» از نظارت شهرداری جهرم سخن گفت و افزود: این کارشناسی ها توصیفی بوده و به منظور گران نمایی صورت نگرفته است.

قاضی مسعودی مقام با تذکر به موسوی نژاد که 'دوباره مطالب تکراری را بیان می کند'، از او درباره ذینفع بودن شهرداری جهرم در پرونده سوال کرد.

مسعودی مقام گفت: کارشناسی ها تعارض دارد و شما به جای بیان مطالب تکراری، نکات مهم را به صورت کوتاه بیان کنید.

* چرا هدایتی را همراهی کردید؟

موسوی نژاد دوباره به بیان مطالبی درباره کارشناسی ها و نقش هدایتی در اخذ تسهیلات و اتهامات وارد شده از سوی هدایتی به منظور تشویش ذهن دادگاه پرداخت و رئیس دادگاه به او گفت: بخشی از ۹۳ میلیارد تومان نزد شماست که بابت تملک است. اگر شما این همه اطلاعات از هدایتی داشتید چرا او را همراهی کردید؟

قاضی افزود: شما در پرونده دیگری نیز به عنوان متهم احضار شدید و آنجا نیز همین عملکرد را دارید. به کار بردن مفاهیمی مانند 'تاراج' اشکالی ندارد ولی بخشی از همین وجوه نزد شماست.

متهم گفت: من ملکم را به هدایتی فروختم و ثمن معامله را گرفتم و آمادگی دارم املاکم را پس بگیرم.

قاضی مسعودی مقام گفت: شما گفتید پول را برمی گردانید و با همکاری همسرتان که خارج از کشور است این کار را انجام می دهید. عملیات بانکی شما نشانگر آن است که همه اطلاعات را داشتید. 

* آخرین دفاعیات

قاضی دادگاه هدایتی خطاب به متهم ردیف دوم افزود: شما از خودتان دفاع کنید. شما به اخلال در نظام اقتصادی کشور متهم هستید و طی ۴ تا ۵ ساعت همه این مطالب مانند ارزش ملک جهرم، کتک‌زدن و مسائلی از این قبیل را بیان کرده اید. آخرین دفاع برای بیان نکات کلیدی است که ممکن است آن نکات را قبلا نگفته باشید.

مسعودی مقام افزود: ما رفتارهای شما را ارزیابی می‌کنیم و نه صرف اظهارات شما را. شما در اینجا باید درباره ۹۳ میلیارد تومان وجوه ناشی از عملکرد خودتان که با همکاری هدایتی صورت گرفته توضیح ‌دهید.

موسوی‌نژاد گفت: انتساب جرم اخلال در نظام اقتصادی، به دلیل فروش املاک خودم فاقد وجاهت قانونی و شرعی است. چون برای بقیه ثمن املاک فروخته شده بود و عنصر مادی جرم اختلال محقق نشده است.

وی افزود: با توجه به عدم اطلاع اینجانب از تخلفات هدایتی و متولیان بانک سرمایه و صندوق فرهنگیان در پنج سال گذشته انتساب اتهام مشارکت به اینجانب خلاف قانون است.

* ویلا یا شعبه ای از بانک سرمایه؟

این متهم نکاتی را درباره پروژه‌های کارسان و لیان گفت و قاضی دادگاه به او تذکر داد که به جای خواندن مطالب از روی متن، به صورت مختصر توضیح دهد.

وی افزود: شما گفتید که به ویلا می رفتید. شما می‌گویید به بانک سرمایه رفتم. بیان این مطالب چه لزومی دارد؟ شما از ملاقات‌های خود بگویید.

قاضی با اشاره به ارتباط متهم با بخشایش مدیرعامل سابق بانک سرمایه گفت: حکم بخشایش صادر شده و طرح این مطالب فایده ای هم ندارد.

مسعودی مقام افزود: شاید بگویید بخشایش با شما ارتباط کاری داشته است ولی مسئولان بانک ها در ویلاها و خانه ها چه می کنند مگر در محل کار خود نمی توانند جلسه بگذارند؟

وی خطاب به متهم اظهار داشت: آیا ویلای شما شعبه ای از بانک سرمایه است؟ چرا زیرزمینی در کشور عمل می‌کنید که کشور دچار فساد شود؟ مراودات شما قبل از دریافت تسهیلات با بخشایش بوده است.

متهم گفت: هشت ماه بعد از ارائه تسهیلات هدایتی، بحث فروش املاک من پیش آمد.

قاضی اظهار داشت: این توضیحات تاثیری در وضعیت شما ندارد.

متهم گفت: به ما گفتند این مطالب را بیان کنید.

قاضی پرسید: چه کسی گفته و متهم پاسخ داد که بخشایش گفته و قاضی گفت: ایشان بی‌جا کردند. بخشایش پیغام هم فرستاده درحالی که او خودش متهم است و محکوم هم شده است.

* شما شاکی هستید یا نماینده دادستان؟

موسوی نژاد با بیان اینکه هدایتی از یک ویرگول در کیفرخواست سوءاستفاده کرده است، با اعتراض قاضی روبه‌رو شد.

مسعودی مقام به او گفت 'شما شاکی هستید یا نماینده دادستان؟' و موسوی‌نژاد گفت: هدایتی از یک صفحه کیفرخواست او و ویرگول آن سوء استفاده کرده است.

قاضی اظهار داشت: شما بگویید تسهیلات گیرنده هستید یا نه و استنادات خود را ارائه کنید. شما به قدری سند و کاغذ دارید و تکرار مکررات می کنید که من آن را حفظ هستم از قیمت‌گذاری پروژه‌ها تا کارشناسی و سایر مسائل. بخشی از دفاعیات شما نفی دیگران است.

وی افزود: ما بیش از ۳۰۰ ساعت این پرونده را بررسی کردیم. ادعاهای شما را مورد بررسی قرار دادیم. شما قرار بود گردش مالی خود را قبل از دریافت تسهیلات اعلام کنید.

متهم گفت گردش مالی من در شعبه نیاوران بانک اقتصاد نوین و شعبه مرکزی شیراز بانک مهر اقتصاد است. قاضی از او پرسید: چند پروژه داشتید؟ شما چگونه یک دفعه پیدایتان می‌شود و می‌گویید ده‌ها پروژه دارید؟ ارزش این پروژه ها چیست؟ شما به عنوان فعال اقتصادی و سازنده چه کارهایی انجام داده اید؟

هدایتی: اخلاگر نیستم

حسین هدایتی در آخرین دفاعیاتش در دادگاه خطاب به قاضی پرونده گقت: به موضوع موسوی نژاد اشاره‌ای نمی‌کنم و خطاب به دادگاه می گویم تا قبل از صدور رأی بدهی خود را می‌پردازم. الان هم به جای ۱۵ دقیقه تقاضای ۲۵ دقیقه زمان برای دفاع می‌خواهم.

وی افزود: در جلسه قبل ۳موضوع مطرح شد که به آن اشاره می‌کنم. در تاریخ ۲۷ اسفند سال گذشته آقای قهرمانی نماینده دادستان قرارداد سفید امضا فولاد خوزستان را نشان دادند این در حالی است که این قرارداد در پرونده موجود بود و باید بگویم ضمانت نامه بدون قرارداد اخذ نکردیم.

وی افزود: در جلسه قبل نکته‌ای در مورد آقای ضیایی مطرح شد و از بنده پرسیده شد که شرکت تدبیرگران اطلس را می‌شناسم. موضوع از این قرار بود که از دو میلیارد تومان ۸۰۰ میلیارد به حساب این شرکت واریز شده بود این شرکت مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان بوده است ۲۰۰ تومان هم به حساب توللی رفته بود.

حسین هدایتی در ادامه در رابطه با اظهارات رئیس ستاد دیه کشور در خصوص عدم آزادی ۱۳ هزار زندانی گفت: آقای جولایی پیشکسوت بنده است بنده در جلسه قبل توضیح دادم که هزاران زندانی آزاد کردم. ایشان همان روز تعداد را تکذیب کردند و گفتند ۳۰۰ و خرده‌ای آزاد شدند این در حالی است که بنده از سال ۸۶ ،۴۳ میلیارد برای آزادی زندانیان هزینه کردم البته این موضوع بلاعوض بوده ولی چون در دادگاه مطرح شد پرینت آن را می‌دهم.

این متهم در ادامه و با انتقاد از عدم کارشناسی در رابطه با برخی از املاک گفت: سال ۹۶ آقای پسندیده حسب اعلام کارشناسی قیمت یکی از ملک‌های بنده را ۳۲ میلیارد قیمت‌گذاری کردند گله‌ای که بنده از بانک دارند این است که یعنی بانک پنج سال است که به دنبال صدور یک اجراییه نرفته است اگر اجراییه صادر شده بود کارشناسی انجام می‌شد و اوضاع این طور نبود.

هدایتی خطاب به قاضی گفت: تقاضای بنده این است که قبل از صدور رأی کارشناسی انجام شود برخی خریداران منصرف شده و پیامک‌های تهدید آمیزی را رد و بدل می‌کنند.

هدایتی با انتقاد از رسانه‌ای بودن دادگاه‌ها گفت: بگذارید املاکم را بفروشم با علنی و رسانه‌ای شدن دادگاه‌ها مانعی برای فروش املاکم هم ایجاد شده است اگر بیرون بودم املاکم‌را می‌فروختم البته الان هم قول می‌دهم قبل از صدور رأی تسویه حساب نقدی کنم.

 

تیتر یک
  • آخرین وضعیت متغیرهای تورم ساز

    اقتصاد نیوز:در فاصله نیمه پاییز تا ابتدای نیمه زمستان کفه ی ترازو ی ارکان تشکیل دهنده ی نقدینگی به سمت شبه پول سنگین…

از دست ندهید
بلیط هواپیما