کدخبر: ۲۷۸۵۸۸ لینک کوتاه

هجوم ملخ‌ها به اراضی شهرستان میناب

بعد از اجرای عملیات مبارزه با ملخ در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان، شواهدی از ورود این آفت به جنوب شرقی ایران و هجوم به اراضی شهرستان میناب در جنوب شرقی استان هرمزگان دیده شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، پس از شروع عملیات مبارزه علیه ملخ‌های صحرایی (دریایی) در کشورهای عربستان، امارات و عمان، دسته‌هایی از این آفت بسیار خطرناک محصولات و نهاده‌های کشاورزی، از خلیج فارس وارد جنوب شرقی کشور شده و این مناطق را با خطر جدی مواجه کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب، در جلسه ستاد بحران این شهرستان، ضمن تأیید این خبر، عنوان کرد: این آفت به عنوان مهم‌ترین آفت کلیه محصولات کشاورزی، به‌صورت پراکنده در برخی نقاط شهرستان میناب مشاهده شده است و پیش‌بینی می‌شود به زودی شاهد حضور دستجات بیشتری از آنها باشیم.

عباس مویدی افزود: با توجه به گزارش‌های سازمان بین‌المللی فائو مشخص شده است منشأ این ملخ‌ها از سه کشور عربستان، امارات و عمان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب ادامه داد: خسارت ملخ صحرایی در حالت تهاجمی بسیار زیاد است، دستجات پیاده ملخ (پوره‌ها) و ملخ‌های بالدار هرگونه سبزی را در سر راه خود ببینند، از علوفه، غلات، صیفی جات، درختان و حتی علف‌های هرز را از بین می‌برند.

مویدی گفت: از 2 اسفندماه مبارزه با ملخ‌ها آغاز، و طی دو روز 1000 هکتار از اراضی پاکسازی شد.

وی گفت: در حال حاضر ملخ‌ها 700 هکتار از اراضی هشتبندی و 1500 هکتار از اراضی چراک شهرستان میناب را در برگرفته‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب خاطر نشان کرد: در صورت مهار نشدن به موقع این آفت و وارد آمدن خسارت به محصولات کشاورزی، پیش‌بینی می‌شود عرضه این محصولات برای پاسخگویی به موقع تقاضای بازار کاهش پیدا کرده و با مشکل جدی مواجه شویم.