کدخبر: ۲۷۸۵۹۲ لینک کوتاه

رییس قوه قضاییه: قاضی نباید بدهکار کسی باشد

رییس دستگاه قضایی با تبیین جایگاه قاضی در نظام اسلامی و مسئولیت سنگین وی در برقراری عدالت و نفی ظلم، گفت: قاضی در هرحال باید کرامت خود را حفظ کند و نباید وامدار و بدهکار فردی باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آیت اللهسید ابراهیم رییسی روز پنجشنبه در نشست شورای قضایی و قضات استان خوزستان در سرسرای امام رضا(ع) شهرک نفت اهواز بیان کرد: اگر کرامت قاضی خدشه دار شود در انجام مسئولیت خود با مشکل و چالش روبه رو خواهد شد و نخواهد توانست وظیفه خود را به درستی انجام دهد.
وی گفت: قاضی حتی کرامت ارباب رجوع و متهم را هنگام رسیدگی پرونده باید حفظ کند و به میزان محکومیت آن مجازات را اعمال کند و بیشتر از آن اجازه ندارد.
وی با تاکید بر اینکه شان و جایگاه دستگاه قضایی باید حفظ شود و به کرامت آن خدشه ای وارد نشود، ادامه داد: در دولت کریمه همگان باید کرامت داشته باشند.

** روابط ما با دنیا باید بر اساس کرامت و حفظ منزلت نظام اسلامی باشد
آیت الله رییسی افزود: روابط جمهوری اسلامی با دنیا باید بر اساس کرامت توام با عزت باشد و در هیچ شرایطی زیر بار ظلم نرویم.
وی با بیان اینکه رابطه نظام اسلامی با دنیا، در همه شئون سیاسی و اقتصادی ، باید با حفظ کرامت باشد، ادامه داد: نظام اسلامی در مدت عمر خود همیشه احترام و عزت را حفظ کرده و باید این کرامت هرچه بیشتر تقویت شود.
رییس قوه قضاییه با بیان اینکه آینده نظام اسلامی و جبهه حق بسیار روشن است و وعده الهی در تحقق پیروزی صالحان محقق خواهد شد، گفت: جبهه باطل از دیدگاه آموزه های قرآنی و اسلامی بقایی ندارد.

** تقدیر از امدادگران و یاری رسانان سیل زدگان
آیت الله رییسی با تقدیر از امدادگران و یاری رسانان به سیل زدگان و مشارکت نیروهای مردمی ، بسیج، سپاه، ارتش و قوای انتظامی در رسیدگی به آسیب دیدگان از سیلاب اخیر، گفت: یکی از برکات این سیلاب همدلی و اخلاص در قشرهای مردم و تحکیم ارزش های والای اسلامی و انسانی در میهن اسلامی بود.
وی بیان کرد:خلق چنین صحنه هایی در دنیا بی نظیر است و در هیچ کجای جهان این همدلی و همراهی با آسیب دیدگان حوادث طبیعی و سیلاب دیده نمی شود.

** ضرورت تقویت روحیه و اندیشه انقلابی در قضات
رییس قوه قضاییه با اشاره به شروع دوره جدید در این قوه بر تقویت روحیه و عمل انقلابی در قضات تاکید کرد و افزود: روحیه انقلابی کمک خواهد کرد تا با دقت بیشتری به پرونده ها رسیدگی و کیفیت کار ارتقا یابد.
آیت الله رییسی بهره گیری از صاحب نظران مسایل حقوقی به منظور پیشبرد اهداف دستگاه قضایی را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد:باید حرف های اندیشمندان و صاحب نظران در مسایل حقوقی را شنید و از آنها استفاده کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه در رسیدگی به پرونده های قضایی نباید سرعت را فدای دقت کرد ، گفت: کیفیت رسیدگی به پرونده ها در احقاق حق و تحقق عدالت بسیار مهم است.
رییس قوه قضاییه بر تخصصی کردن محاکم قضایی با هدف کشف حقیقت تاکید کرد و افزود: قضات باید از مشاوران و افراد متخصص استفاده کنند.

** خوزستان مظهر رشادت و مقاومت ملی است
آیت الله رییسی استان خوزستان را مظهر رشادت و مقاومت ملت ایران و یادآور جان فشانی فرزندان این مرز و بوم توصیف کرد و گفت: مردم مقاوم این استان از هر قوم و گرایشی امتحان خوبی پس داده و در مقابل زیاده خواهی دشمنان مردانه ایستادگی کردند.
وی افزود: خدمت به چنین مردمی که در دفاع مقدس همه چیز خود را فدا کردند و در سیلاب اخیر متحمل خسارت زیادی شدند افتخار بزرگی است.
رییس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه استان خوزستان دارای منابع مادی و معنوی عظیمی است که اگر خوب مدیریت شود شرایط مناسبی برای استان به وجود می آید، گفت: موفقیت و تلاش های صورت گرفته در گرو امیدواری و تداوم حرکت جهادی برای ساختن خوزستان است.
وی افزود: استان خوزستان دارای منابع انسانی کارآمدی است که باید از آنها برای توسعه و عمران استان استفاده کرد.
رییس دستگاه قضایی صبح امروز از طریق فرودگاه اهواز وارد استان خوزستان شد و مورد استقبال آیت ا... موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، رییس کل دادگستری و جمعی از مسئولان محلی قرار گرفت.
آیت الله رییسی قرار است پس از بازدید از مناطق سیل زده خوزستان در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران این استان شرکت کند.