کدخبر: ۲۷۹۳۶۶ لینک کوتاه

مجلس اینستاگرام را تحریم می‌کند؟/ نماینده پایداری: خیلی هم کار خوبی است

اقتصادنیوز: نماینده همسو با جبهه پایداری گفت: اگر نیروهای نظامی آمریکا در پیام رسان های داخلی ما اکانت داشته باشند، بله امکان مسدودسازی اکانت آنها وجود دارد و خیلی هم کار خوبی است اما اگر نباشد اقدام عبثی است که چنین طرحی داده شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، اینستاگرام صفحه مربوط به نیروهای سپاه را مسدود کرد. این اقدام بعد از اقدام دولت ترامپ انجام شد که نیروهای سپاه را در لیست گروه های تروریستی قرار داد. با حسینعلی حاجی دلیگانی از نمایندگان همسو با جبهه پایداری درباره راهکارهای اقدام متقابل به گفتگو پرداختیم.

در واکنش به اقدام اینستاگرام در مسدودسازی اکانت نیروهای سپاه، آیا امکان دارد که نمایندگان طرحی ارائه دهند تا پیام رسان های داخلی مکلف به مسدودسازی اکانت نیروهای نظامی آمریکا شوند؟

من نمی دانم چنین چیزی در پیام رسان های داخلی هست یا خیر، اگر نیروهای نظامی آمریکا در پیام رسان های داخلی ما اکانت داشته باشند، بله امکانش وجود دارد و خیلی هم کار خوبی است اما اگر نباشد اقدام عبثی است که چنین طرحی داده شود.

آمارهایی که از تعداد کاربران پیام رسان های داخلی داده می شود نشان می دهد که کاربران آنها زیاد هستند، یعنی امکان ندارد که آمریکایی ها از پیام رسان های ایرانی استفاده کنند؟

بله امکان دارد. اما اینکه ما اکانت آنها را قطع و مسدود کنیم، نیاز به بررسی دارد که اصلا نیروهای نظامی آمریکایی در چنین فضایی هستند یا خیر.

از کجا می توان فهمید که نیروهای نظامی آمریکا در پیام رسان های داخلی حضور دارند، آیا از پیام رسان های ایرانی استعلام می گیرید؟

این را باید دستگاه های امنیتی کشور دنبال کنند.

نمایندگان یک طرحی را برای تحریم شرکت آیفون در دستورکار قرار دادند به نظر شما تحریم اینستاگرام هم در دستور کار مجلس قرار می گیرد؟

می تواند این اتفاق هم بیفتد. از مدت ها قبل می گفتیم که باید جایگزینش در داخل کشور باشد اما متاسفانه با عدم حمایت وزارت ارتباطات مواجه شدیم و در این فضا شبکه های داخلی نتوانستند پا بگیرند. اگر تقویت شبکه های داخلی آن زمان دنبال شده بود، امروز آنها می دیدند اقدام شان در مسدودسازی اکانت ها موثر نیست بنابراین چنین کاری را انجام نمی دادند.

در واقع شما می فرمایید که پیام رسان های داخلی پا نگرفتند؟

به هر حال آن سرویسی که انتظار بود و آن کوچی که باید اتفاق می افتاد، اتفاق نیفتاد بنابراین کیفیت مورد انتظار را نتوانستند ارائه دهند. علت عدم ارائه هم عمدتا عدم تمایل دولت و وزارت ارتباطات بود که اینها شکل نگرفتند.

اما گفته شده که هر کدام از این پیام رسان ها برای راه اندازی تسهیلات چندصد میلیاردی گرفتند، چرا نتوانستند به مرور خود را آپدیت کنند و به درآمدزایی بپردازند؟

واقعا اول باید دید چنین موضوعی صحت دارد یا خیر چون ما تا آنجا که اطلاع داریم وزارت ارتباطات در یک فضای تهدید علیه دست اندرکاران شبکه های داخلی کار کرد. یعنی عمده جلساتی که وزارت ارتباطات با آنها گذاشت به اجبار فرم جلوی آنها قرار داد که از وزیر تشکر کنند و بگویند که از حمایت های وزارتخانه راضی هستند اما عملا اتفاقی نیفتاده است.