کدخبر: ۲۷۹۷۹۴ لینک کوتاه

نماینده سازمان جهانی بهداشت:

اراده ایران برای حذف مالاریا جدی است

اقتصادنیوز : نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: براساس مطالعات موجود در یک سال اخیر تعداد موارد محلی مالاریا در ایران کمتر از ۲۰ مورد بوده که این نشان دهنده اراده و عزم قوی این کشور در حذف مالاریاست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، کریستف هملمن عصر پنجشنبه در همایش روز جهانی مالاریا در چابهار اظهار داشت: پیشرفت های چشمگیری را در جهان شاهد هستیم با این حال از آنجایی که برای کاهش ابتلا و مرگ ناشی از مالاریا همه مسئول هستند باید همت کنند.

وی بیان کرد: ایران هم اینک در آستانه حذف مالاریاست و باید پشتیبانی فنی سازمان بهداشت جهانی در راستای حذف مالاریا در این کشور تداوم یابد.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران تصریح کرد: سیل و آبگرفتگی های چند ماه اخیر در ایران قربانیان زیادی داشته که بدین منظور سازمان جهانی بهداشت امسال از وزارت بهداشت و درمان ایران حمایت بیشتری می کند تا مشکلات و بیماری ها بُروز پیدا نکند.

وی با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی مالاریا «حذف مالاریا مسئولیت تک تک ما» است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با عمل به این شعار شاهد حذف مالاریا باشیم.

دکتر هملمن گفت: کشورهایی که در سه سال متوالی هیچ مورد بوم زادی نداشته باشند می توانند از سازمان بهداشت جهانی گواهی حذف مالاریا درخواست کنند که در سال 2017 کشورهای پاراگوئه و ازبکستان توانستند این گواهی را دریافت کنند.

وی ادامه داد: دفتر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی، برنامه حذف مالاریا در ایران را دنبال می کند و این یکی از نمونه های خوب در منطقه مدیترانه شرقی است.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران تاکید کرد: به صفر رساندن مالاریا در ایران با همیاری همه آغاز شده است و همگان برای پایان دادن به آن باید تلاش کنیم.

وی یادآور شد؛ سایر بخش ها از جمله کشاورزی، نیرو، محیط زیست، تجارت و گردشگری باید به همکاری نزدیک با بخش سلامت ادامه دهند و ظرفیت های خود را برای دستیابی به حذف مالاریا بسیج کنند.