کدخبر: ۲۷۹۹۰۲ لینک کوتاه

وزیرخارجه انگلیس:

برگزیت بدون توافق شکست است، اما بهتر از عدم توافق است

اقتصادنیوز؛ «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس گفت اگر با انتخاب میان برگزیت بدون توافق یا عدم اجرای برگزیت مواجه شوم، خروج از اتحادیه اروپا بدون انجام توافق را برمی‌گزینم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ به نوشته خبرگزاری «رویترز»، هانت روز پنج‌شنبه در پارلمان انگلیس گفت: «اگر انتخابی دوگانه بین عدم توافق یا عدم برگزیت وجود داشته باشد، عدم توافق را انتخاب می‌کنم زیرا فکر می‌کنم ریسک دموکراتیک عدم برگزیت در نهایت بالاتر از خطر اقتصادی عدم توافق است».

او گفت گمان نمی‌کند پارلمان که مکرراً علیه برگزیت بدون توافق رأی داده است، اجازه دهد بریتانیا بدون توافق از اتحادیه اروپا جدا شود. وزاری امور خارجه دیگر کشورهای اروپا نگران وقفه افتادن در پیشرفت بریتانیا در برگزیت بودند و برگزاری انتخاباتی ملی پیش از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اشتباهی بزرگ است.

هانت تأکید کرد: «همواره خروج با توافق را ترجیح خواهم داد زیرا فکر می‌کنم [خروج] بدون توافق یک شکست است...این امر به‌طور بالقوه بسیار قابل‌توجه خواهد بود و به گمانم هر فرد حساس بر روی این موضوع، می‌خواهد از آن اجتناب کند».

 وی افزود: «به همان اندازه که برگزیت مهم است، دیدگاه من بسیار روبه‌جلو است: ما باید خارج شویم، ما باید سریع خارج شویم، ما باید به‌طور کامل خارج شویم».

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال ۱۳۹۵ در یک همه‌پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند.

قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به یک بار تعویق در این فرآیند منجر شد.

خودداری چندباره پارلمان انگلستان از تصویب توافق‌های می با سران اتحادیه اروپا این تعویق را نیز در کمک به حصول توافق نهایی بی‌نتیجه کرد و نهایتا می چند روز پیش با موافقت پارلمان رسما از اتحادیه اروپا خواست موعد خروج را تا تیر ماه به تعویق بیاندازند.

«دونالد تاسک» رئیس شورای اروپایی نیز متعاقباً اعلام کرد که سران اتحادیه اروپا در جلسه خود در شهر بروکسل، با تمدید ضرب‌الاجل برگزیت موافقت کرده‌اند.