کدخبر: ۲۸۰۰۴۵ لینک کوتاه

ترامپ چین را از تحریم‌های نفتی ایران مستثنی نمی‌کند

اقتصادنیوز: برخی منابع وابسته به دولت آمریکا می‌گویند قرار نیست واشنگتن استثنائی برای چین مبنی بر تداوم خرید نفت از ایران قائل شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، رویترز نوشت، منابع وابسته به دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گویند قرار نیست معافیتی هرچند کوتاه برای چین، بزرگترین خریدار نفت ایران، در نظر گرفته شود.

به ادعای یکی از این منابع، آمریکا به عدم رضایت چین از این وضعیت واقف است اما همزمان از تمایل این کشور برای اتخاذ اقدامی معقول که به منطقی‌ترین توافق ممکن منجر شود نیز اطلاع دارد.

حتی برخی منابع از احتمال قطع دسترسی بانک‌های چینی به نظام مالی آمریکا درصورت پافشاری پکن به خرید نفت از ایران خبر دادند.

این در حالی است که پیشتر آسوشیتدپرس گفته بود آمریکا در حال بررسی معافیت محدود از تحریم‌های نفتی علیه ایران است.

به گفته این رسانه، دولت آمریکا در حال بررسی ساز و کاری است که به واردکنندگان نفت ایران اجازه می‌دهد محموله‌های نفتی آینده خود را از هم‌ اکنون و تا پیش از فرارسیدن ضرب‌الاجل ۱۲ اردیبهشت خریداری کنند.

گفتنی است آمریکا هفته گذشته مدعی شد دیگر هیچ کشوری را از تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران معاف نمی‌کند و همه کشورها باید پس از انقضای معافیت‌های فعلی در تاریخ ۲ می (۱۲ اردیبهشت) واردات نفت از ایران را به‌ طور کامل متوقف کنند.

آمریکا پیشتر برای ۸ کشور از جمله ترکیه، چین، کره جنوبی، ژاپن و هند برای یک بازه زمانی ۶ ماهه، معافیت‌های نفتی قائل شده بود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند