کدخبر: ۲۸۰۱۷۷ لینک کوتاه

۵۸ درصد آمریکایی ها ترامپ را دروغگو می دانند

اقتصادنیوز :نتایج نظرسنجی جدید روزنامه «واشنگتن پست» و شبکه «ای بی سی نیوز» حاکی است که ۵۸ درصد از مردم آمریکا معتقدند «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به مردم این کشور در مورد موضوعات مربوط به تحقیقات در زمینه دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده، دروغ گفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این نظرسنجی حاکی است که تنها یک نفر از هر سه آمریکایی اعتقاد دارند که ترامپ در این مورد، حقایق را بیان کرده است. 

از سویی، اکثریت مردم آمریکا با درخواست از کنگره برای آغاز روند استیضاح رئیس جمهوری در نتیجه تحقیقات «رابرت مولر» بازپرس ویژه رسیدگی به پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 ایالات متحده، مخالفت کردند. 

براساس یافته های نظرسنجی واشنگتن پست و ای بی سی نیوز، 37 درصد از آمریکایی ها با آغاز روند استیضاح رئیس جمهوری موافقت و 56 درصد با این ایده مخالفت کردند. 

دمکرات های مجلس نمایندگان آمریکا درگیر مسائل مربوط به نحوه پرداختن به یافته های گزارش مولر هستند که در آن چند نمونه از کارشکنی های بالقوه در روند اجرای عدالت مطرح شده است. 

رهبران حزب دمکرات درصدد کم اهمیت جلوه دادن مذاکرات مربوط به استیضاح ترامپ هستند از بیم آنکه مبادا وارد شدن به چنین روندی، نتیجه ای عکس در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا داشته باشد. 

از هر 10 دمکرات آمریکایی، 6 نفر می گویند با آغاز روندی که به بررسی مساله استیضاح در مجلس نمایندگان منجر شود، موافقند، در حالی که تقریبا 9 نفر از هر 10 نماینده جمهوریخواه، با استیضاح رئیس جمهوری مخالف هستند. 

همچنین حدود 6 نفر از هر 10 نماینده مستقل، در حال حاضر مخالف استیضاح رئیس جمهوری هستند، در حالی که این افراد در گذشته نظر موافقت تری نسبت به این مساله داشتند. 

این مساله، نشان از خطر سیاسی بالقوه برای دمکرات ها دارد، حزبی که درصدد جلب حمایت رای دهندگان میانه رو در انتخابات سال آینده است.

رهبران دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا با اعلام اینکه تحقیقات مختلفی از جمله کارشکنی رئیس جمهوری در روند اجرای عدالت را مورد بررسی قرار می دهند، تاکنون از نظریه استیضاح ترامپ به جد استقبال نکرده اند. 

با این همه، برخی از نامزدهای دمکرات ریاست جمهوری آمریکا، گزارش مولر را توجیهی برای پیگیری روند استیضاح ترامپ می دانند و از رهبران مجلس نمایندگان می خواهند در این زمینه پیشگام شوند. 

ترامپ بارها تحقیقات مولر در مورد احتمال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا را محکوم کرده و اتهام تبانی ستاد انتخابات اش با مسکو را حقه و کلک خوانده است. 

در همین حال، شخص مولر در نظرسنجی اخیر امتیاز مثبتی دریافت کرده است، به طوری که 53 درصد از دمکرات ها، 56 درصد از جمهوریخواهان و 51 درصد از افراد مستقل گفته اند که به منصفانه بودن گزارش وی اعتقاد دارند. 

در گزارش مولر عنوان شده که تحقیقات به مدارکی دال بر تبانی بین ستاد انتخاباتی ترامپ و روس ها برای دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، دست نیافته، اگرچه در این گزارش به تماس های بسیاری بین مقام های ستاد انتخاباتی ترامپ و روس های مرتبط با دولت مسکو اشاره شده است. 

به گفته «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا، یافته های این تحقیقات، اتهام جنایی کارشکنی در روند اجرای عدالت را توجیه نمی کند. 

از سویی این گزارش، دمکرات ها را برآن داشته تا درصدد گردآوری اسناد و مدارکی از مقام های سابق و قبلی دولت ترامپ برآیند تا مقدمه ای برای آغاز روند استیضاح رئیس جمهوری باشد.

نتایج نظرسنجی واشنگتن پست و ای بی سی نیوز همچنین نشان می دهد که از هر 10 دمکرات، 8 نفر می گویند ترامپ درصدد مداخله در روند تحقیقات مولر برآمده است، امری که نشان از کارشکنی در اجرای عدالت دارد و حال آنکه تقریبا 8 نفر از هر 10 جمهوریخواه، با این نظریه مخالف هستند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند