کدخبر: ۲۸۰۷۴۷ لینک کوتاه

بیشترین اختلافات مربوط کدام قراردادها است؟

اقتصادنیوز: خداییان با بیان اینکه امروزه بسیاری از اختلافات، ناشی از قرارداد‌های عادی است، گفت: طرح کاداستر را باید با جدیت دنبال کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزانمراسم تکریم و معارفه رئیس جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول دستگاه قضا، حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور، بختیاری رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، سخنگوی دستگاه قضا، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و برخی دیگر از مسئولین دستگاه قضایی برگزار شد.

خدائیان رئیس جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این مراسم اظهار کرد: سازمان ثبت، سازمانی حاکمیتی است و وظایف مهمی دارد.

وی افزود: یکی از وظایف مهم این سازمان تثبیت مالکیت‌ها است که اگر به درستی این وظیفه انجام شود نظم و امنیت در جامعه برقرار می‌گردد، امروزه بسیاری از اختلافات، ناشی از قرارداد‌های عادی است که در بنگاه‌های املاک تنظیم می‌شود یا بسیاری از اختلافات ناشی از تداخل مرز‌های املاک و مستغلات است و اگر وظایف سازمانی به درستی انجام شود در کاهش ورودی پرونده‌ها بسیار موثر است.

خدائیان گفت: یکی دیگر از وظایف این سازمان رونق کسب و کار بخصوص در برهه کنونی است. اگر کاری کنیم که ثبت شرکت‌ها با دقت و سرعت انجام شود در رونق کسب و کار موثر خواهد بود و حمایت از کالا‌های داخلی فراهم می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد کشور اظهار کرد: روزانه میلیون‌ها خدمت توسط این سازمان به مردم ارائه می‌شود و طبیعتا در راه رسیدن به اهداف عالی سازمان با مشکلاتی مواجه هستیم. اما اگر اراده کنیم و برنامه ریزی داشته باشیم حتما این موانع برطرف خواهد شد و به تحول مدنظر خواهیم رسید.

وی تصریح کرد: از جمله برنامه‌هایی که باید رعایت شود تکریم همکاران است و بایستی دستورالعمل تکریم همکاران و مراجعین مورددقت و توجه قرار گیرد همکاران ما به نوعی موتور محرک برای رسیدن به اهداف هستند.

رئیس سازمان ثبت اسناد افزود: موضوع دیگر تکریم ارباب رجوع است حقیقتا مراجعان به ما ارباب‌های ما هستند و ما باید در خدمت انسان این اشرف مخلوقات باشیم و کاری کنیم که کار مردم در این خصوص به سرعت انجام شود.

وی گفت: از جمله کار‌هایی که باید در این سازمان ادامه پیدا کند بحث الکترونیکی کردن امور است. شروع کار از سنتی به الکترونیکی کردن امور بسیار ضروری است؛ اما مهمتر از آن بحث ایمن سازی اسناد است، چون اگر قبلا یک بایگانی آسیب می‌دید نهایتا چند پرونده از بین می‌رفت، اما اکنون اگر یک هکر وارد سیستم‌های ما شود ممکن است سرمایه‌های کشور از بین برود.

خدائیان گفت: موضوع دیگر بحث به روزرسانی سامانه‌ها است، چون ممکن است مثلا دو سال قبل یک سامانه‌ای ایجاد شود و نسبت به شرایط کنونی جوابگو نباشد لذا لازم است به روز رسانی‌ها صورت گیرد تا در انجام امور مردم با کندی مواجه نشویم.

رئیس سازمان ثبت اسناد کشور اظهار کرد: یکپارچه سازی سامانه‌ها هم باید مورد توجه قرار گیرد، چون جزیره‌ای بودن این سامانه‌ها موجب می‌شود که هزینه‌ها افزایش یافته و به درستی تحت کنترل نباشند.

وی تصریح کرد: در بخش اسناد باید در جهت اعتبار بخشی به اسناد رسمی حرکت کنیم. باید ماده ۲۲، ۴۷ و ۴۸ قانون ثبت و ماده ۶۲ قانون برنامه ششم در جامعه جا بیفتد تا مردم به جای قولنامه‌های عادی به دنبال ثبت رسمی باشند.

خدائیان افزود: طرح کاداستر را هم باید به جد دنبال کنیم بر اساس آمار ما نیاز به کار بیشتری در این حوزه داریم همچنین در بخش املاک قوانین ما قدیمی هستند و نیاز به به روزرسانی دارند و باید اصلاح شود. همچنین در بحث ثبت شرکت‌ها باید زیر ساخت‌های قانونی اصلاح شود، چون اکثر قوانین ما مربوط به قانون ثبت سال ۱۳۱۰ و برخی هم مربوط به قا نون تجارت هستند.

وی گفت: اگر تلاش کنیم سامانه سجلی محکومیت‌های مالی تهیه شود و بتوانیم ازطریق آن سامانه اموال افراد را شناسایی کنیم در اجرای احکام بسیار موفق خواهیم بود.

خدائیان در پایان از همه حاضرین در جلسه تشکر کرد و گفت: لازم است از زحمات آقای تویسرکانی که در این ده سال کشیده اند تشکر داشته باشم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند