کدخبر: ۲۸۰۷۵۸ لینک کوتاه

رصد سیاهچاله ای که از آن پلاسما خارج می شود

اقتصادنیوز: محققان سیاهچاله ای را رصد کرده اند که ابرهایی پرسرعت از پلاسما از مرکز آن خارج می شوند. این سیاهچاله در فاصله ۸ هزار سال نوری زمین است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری مهر، سیاهچاله‌های در فاصله ۸ هزار سال نوری از زمین، به دلیل ماهیت لرزان خود توجه ستاره شناسان را جلب کرده است.

این سیاهچاله V۴۰۴Cygni نام دارد و ستاره شناسان شاهد خروج ابرهایی پرسرعت از پلاسما از آن بوده‌اند.

V۴۰۴Cygni مانند بقیه سیاهچاله‌ها گاز ستاره‌های اطراف را می مکد. هرچند سیاهچاله‌ها موادی را نیز به بیرون پرتاب می‌کنند، اما دانشمندان مشاهده کرده‌اند از V۴۰۴Cygni ابری از پلاسما با سرعت بسیار زیاد خارج می‌شود.

پژوهشگران مرکز بین المللی تحقیقات ستاره شناسی رادیویی (ICRAR) این تحقیق را انجام داده است.

دانشمندان معتقدند جت پلاسمایی که از این سیاهچاله خارج می‌شود در نتیجه عدم همخوانی در مواد ستاره و سیاهچاله ای است که یک صفحه یکپارچه به وجود می‌آورند.

انتشار اشعه‌های شدید و قدرتمند سبب شده بخش داخلی این صفحه به شکل یک دوناتمتورم شود و در نتیجه جت‌هایی از مواد در جهات از آن خارج شود. همزمان با چرخش سیاهچاله این جسم فضایی زمان و فضای بیشتری را به سمت خود می‌کشد.

جیمز میلر جونز استاد دانشگاه کارتین در استرالیا و مؤلف ارشد پژوهش می‌گوید: این یکی از جالب‌ترین سیاهچاله‌های رصد شده است. این نمونه هم مانند بقیه سیاهچاله‌ها از ستاره‌های اطراف تغذیه می‌کند و با بیرون کشیدن گاز از ستاره، صفحه‌ای دور سیاهچاله به وجود می‌آورد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند