کدخبر: ۲۸۱۲۱۶ لینک کوتاه

ثبت دمای ۳۷ درجه هوا در اردیبهشت مازندران

اقتصادنیوز: مازندرانی ها در سیزدهمین روز از ماه اردیبهشت گرمای تابستانی را تجربه کردند و دمای هوا نیز از آنچه که هواشناسی پیش بینی کرده بود ، فراتر رفت .

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، هواشناسی در بیشتر مناطق مازندران امروز گرمای بالای 30 درجه سانتی گراد را ثبت کرد و دما عصر امروز در برخی مناطق به حدود 37 درجه سانتی گراد بالای صفر رسید که دستکم پنج درجه بیشتر از پیش بینی هواشناسی بوده است.

هواشناسی مازندران اواسط هفته گذشته از ورود یک جریان هوای جنوبی به استان خبر داده و پیش بینی کرده بود که مردم استان و گردشگران و مسافران 2 روز گرم را طی پنجشنبه و جمعه تجربه خواهند کرد.

با این وصف ، پیش بینی هواشناسی نشان می داد که حداکثر دمای هوا در استان به 32 درجه سانتی گراد بالای صفر خواهد رسید و شرق استان هم گرم تر از غرب خواهد بود ولی امروز تاکنون گرم ترین نقطه مازندران مناطق مرکزی از جمله قائمشهر و آمل بودند.

دمای هوا در شرق مازندران هم در گلوگاه مرز 32 درجه را پشت سر گذاشت ولی در مناطق غربی و در شهرهایی مانند نوشهر و رامسر به مرز 30 درجه نزدیک شد.

البته با توجه به قرار داشتن مازندران در میان کوه و دریا و تجمع بخار آب هنگام گرم شدن هوا ، همواره احساس گرمای هوا سه تا پنج درجه بیشتر از دمای ثبت شده در ایستگاههای هواشناسی است .

نقشه اعلام پارامترهای عمومی هوا شناسی مازندران نشان می دهد در حال حاضر آمل با 35 و 6 دهم گرم ترین و بلده در غرب استان با 21 درجه خنک ترین نقاط مازندران هستند.

هوای شهر ساری مرکز مازندران هم امروز در گرم ترین زمان به 34 درجه سانتی گراد بالای صفر رسید و بسیاری از شهروندان را مجبور کرد تا کولر و اسپلیت های خود را سرویس نکرده ، روشن کنند.

وزش باد گرم نیز همزمان با بالارفتن دمای هوا سبب شد تا امروز سواحل مازندران شلوغ ترین روز سال 98 را تجربه کنند ، ضمن این که در مناطق کوهستانی نیز گرما و وزش باید گرم برای بسیاری طاقت فرسا بود.

** کاهش دمای هوا از 14فردا شنبه 

با این وصف ، جدول پیش بینی هواشناسی مازندران نشان می دهد که دمای هوای استان از فردا کاهشی می شود و این وضعیت تا اواسط هفته ادامه خواهد یافت.

بر این اساس ، از غروب امروز بر میزان ابر در آسمان مازندران افزوده می شود و در مناطق کوهستانی هم احتمال رگبار پراکنده وجود دارد.

فردا شنبه هم هوای مناطق جلگه ای و ساحلی مازندران تمام ابری شده و احتمال بارش پراکنده وجود دارد ضمن این که با آغاز وزش باد سرد ، دمای هوا هم در این مناطق کاهش خواهد یافت.

جدول پیش بینی سه روزه هواشناسی مازندران نشان می دهد که دمای هوای شهر ساری که امروز در گرم ترین زمان به 34 درجه سانتی گراد بالای صفر رسید ، فردا در همین زمان با کاهش 9 درجه ای به 25 درجه خواهد رسید.

روز یکشنبه تا سه شنبه هفته آینده هم هوای مازندران نیمه ابری خواهد بود و شهروندان و گردشگران طی این مدت بعد از ظهر و شب هنگام شاهد افزایش میزان ابر و احتمالا بارش باران خواهند بود همچنین در این مدت دمای هوا در مناطق کوهستانی به صورت محسوسی کاهش می یابد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند