کدخبر: ۲۸۱۳۵۳ لینک کوتاه

احمدی نژاد سال ۸۰ درباره آینده اصولگرایان چه گفت؟

اقتصادنیوز: فرشادمهدی پور مدیرمسوول روزنامه «صبح نو» می گوید: سال ۸۰ ملاقاتی با محمود احمدی نژاد داشتم. در وضعیتی که دولت، مجلس و شهرداری ها یکپارچه دست دوم خردادی ها بود او می گفت آینده از آن جریان ما است.

به گزارش اقتصادنیوز، فرشاد مهدی پور روزنامه نگار اصولگرا با خبرگزاری ایرنا گفتگو کرده است.

بخشی از این مصاحبه را میخوانید:

موقعی که به تهران آمدم و با روزنامه قدس همکاری ام را ادامه دادم تقریبا با بیشتر چهره های فعال سیاسی مصاحبه گرفتم که یکی از آنها احمدی نژاد بود.

این قضیه مربوط به سال 80 است. احمدی نژاد استاد دانشگاه علم و صنعت بود. البته در انتخابات مجلس ششم هم ظاهرا رییس هیات نظارت استان تهران بود.

قبل از آن در اردبیل استاندار محبوبی بود. ماجرای اردبیل هنوز در اذهان وجود داشت. عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران هم بود.

شخصیت احمدی نژاد را چطور دیدید؟

مهدی پور: این مصاحبه مدخل آشناییت من با ایشان قرار گرفت. چون من بعدها و از وقتی که او رییس جمهور شد جزو جریان منتقدش قرار گرفتم. البته گویی او توقع نداشت من منتقدش شوم.

برای مصاحبه به دانشگاه رفتم. بین دو کلاس مصاحبه جور نشد. احمدی نژاد برای این که جبران کند مرا سوار ماشین خود کرد و گفت کجا می خواهی بروی. سوارهمان پژو 504 معروفش شدیم. در بین راه با هم صحبت کردیم.

سوالی که از ایشان پرسیدم این بود که ما چه طور ممکن است در انتخابات پیروز شویم.

البته این را در نظر داشته باشید که در چه شرایطی داشتم این صحبت را با احمدی نژاد می کردم. خاتمی در انتخابات مرحله اول با بیست میلیون رای پیروز شده بود و رای این طرف روی هم رفته 6 میلیون هم نبود.

انتخابات سال 80 هم چیزی حدود 8 رقیب از آن سو داشت، اما خاتمی نه تنها رایش کم نشد، بلکه 22 میلیون رای آورده بود.

مجلس یکدست دست جریان دوم خرداد بود. آن موقع ما اصلاح طلب نمی گفتیم و از این جریان با عنوان دوم خردادی یاد می کردیم. دولت و مجلس و شوراهای شهر دست دوم خردادی ها بود.

با وجود توقیف روزنامه ها، تعداد روزنامه های روی دکه شان خیلی زیاد بود. چشم اندازی برای آینده وجود نداشت که جریان راست یا اصولگرا بتواند در انتخاباتی پیروز شود.

هنوز انتخابات شورای شهر دوم هم کلید نخورده بود.

در مسیری که با هم می رفتیم من به عنوان یک دانشجو از ایشان پرسیدم آینده را چطور می بینید؟

ایشان با امیدواری تمام می گفت« ما می توانیم پیروز شویم. مردم یک نارسایی هایی دارند. فقر و تبعیض در کشور خیلی زیاد شده است. ما اگر بیاییم همین ها را حل کنیم.» بعدها وقتی انتخابات سال 84 شد این شعارهای احمدی نژاد برایم تازگی نداشت، چون قبلا در ماشین از او شنیده بودم.

در مکالمه ام با او فهمیدم او خیلی امیدوار است و این امیدش برای من که وضع خوب دوم خردادی ها را می دیدم جای تعجب داشت.

احمدی نژاد را چطور دیدید؟

مهدی پور: خیلی صمیمی و گرم بود. در عین حال معلوم بود خیلی باهوش است. این جور نبود که همه چیزهایش را رو کند. هوش او هم برای من جالب بود. در اتاقش بودم. دانشجوهایش آمدند و بحث تزشان بود. تعاملات او را با دانشجویانش دیدم. من دانشجوی کارشناسی بودم و درک چندانی از تز فوق لیسانس و دکتری نداشتم. اما احمدی نژاد خیلی خوب دانشجویانش راهنمایی می کرد. 

من در دل این حرفش را قبول نکردم که جریان راست روزی دوباره پیروز انتخابات می شود. مرا در میدان ولی عصر پیاده کرد. من هنوز آن خاطره را به طور شفاف یادم است، با این که 18 سال از آن گذشته است.

مدتی بعد مصاحبه ای با او انجام دادم. مصاحبه ام درباره این بود که چه نقدهایی به جریان راست وارد است و کدام نقدها به جریان چپ و چطور می توان انتخابات را برد.

آن روزها مصاحبه جذابی هم با آیت الله علم الهدی داشتم. ایشان معاون آموزش دانشگاه امام صادق بود. مصاحبه خوبی نشد. از باب این که ایشان می خواست حرف های خود را بزند و من هم می خواستم سوال خودم را بپرسم. نتوانستیم به یک تعامل در گفت و گو دست پیدا کنیم. اما در آن مصاحبه فهمیدم ایشان شخصیت محققی است که در حوزه تاریخ اسلام مطالعه زیادی دارد و می تواند شرایط امروز را با وضعیت آن روز مقایسه کند و تحلیل ارائه دهد. فردی سطحی و ژورنالیستی به نظرم نیامد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند