کدخبر: ۲۸۱۹۰۶ لینک کوتاه

ادعای پمپئو: نشانه‌های تشدید تنش از جانب ایران مشاهده می‌شود

اقتصادنیوز: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید کشورش شاهد فعالیت هایی از جانب ایران است که می تواند به تشدید تنش و دامن زدن به بحران منجر شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه با اعلام این مطلب مدعی شد که نشانه‌هایی به سبب فعالیت های اخیر ایران مشاهده می‌شود که از بالاگرفتن احتمالی تنش حکایت دارد.

سخنان تازه پمپئو در حالی مطرح می شود که ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد ناوگروهی شامل ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و یگان بمب‌افکن ارتش آمریکا به خاورمیانه اعزام شده اند تا با «تهدید جدی نیروهای رژیم ایران» مقابله کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا که در حضور خبرنگاران سخن می گفت در ادامه یادآور شد: «ما همچنان شاهد فعالیت هایی از جانب ایران هستیم که احتمال تشدید تنش را تقویت می کند؛ بنابر این برای مقابله با این شرایط احتیاط حکم می کند که تدابیر مناسب را چه از دیدگاه ملاحظات امنیتی و چه از نقطه نظر ظرفیت و قدرت عمل به کار بندیم تا در صورت وقوع رویداد، رئیس جمهوری گزینه های متعددی را برای اقدام پیش رو داشته باشد.»

سخنان وزیر امور خارجه آمریکا که در آن به صراحت به تلاش برای خنثی کردن تهدیدهای احتمالی ایران اشاره شده در حالی عنوان می شود که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز سخنان مشابهی را طی روز گذشته در این خصوص ایراد کرده بود.

بولتون ضمن اشاره به اینکه آمریکا در پی جنگ با ایران نیست تاکید کرده بود که کشورش برای پاسخ به حملات احتمالی سپاه پاسداران و سایر نیروهای نظامی ایران از آمادگی لازم برخوردار است.

مشار امنیت ملی کاخ سفید در همین خصوص تصریح کرده بود اعزام ناو هواپیما بر آبراهام لینکن حامل این پیام روشن برای رژیم ایران است که در صورت هرگونه تعرض نظامی علیه منافع آمریکا و متحدان این کشور، تهران با واکنشی بی رحمانه مواجه خواهد شد.

اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکن و یگان بمب افکن ارتش آمریکا به خاورمیانه از جمله تازه ترین اقدامات واشنگتن برای اعمال فشار بر دولت ایران است که با خروج از توافقنامه هسته ای و اعمال تحریم های جدید شروع و با قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی ادامه یافته بود.

واشنگتن همواره اعلام کرده است که قصد تهاجم نظامی به ایران را ندارد اما تمام تلاش خود را به خرج خواهد داد تا با تشدید فشارهای اقتصادی و تنگ تر کردن حلقه تحریم ها و مجازات ها تهران را وادار به بازگشت به میز مذاکرات کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند