کدخبر: ۲۸۳۰۷۹ لینک کوتاه

از این دردها را سرسری نگیرید

اقتصادنیوز: در این مطلب با درد‌هایی که نباید سرسری و نادیده گرفته شوند آشنا خواهید شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز:  شما ممکن است از تنظیمات بدن خود آگاهی داشته و لذا درد‌هایی که تنها به دلیل حرکتی غلط بروز می‌کند مثل جابه جا کردن مبلمان و در نتیجه درد کمر و...  را از سایر درد‌ها تفکیک و تمیز دهید. در هر صورت شما نیازمند به راهنمایی بیشتر هستید.

نتیجه تحقیق و پژوهش از پزشکان قلب، متخصصان داخلی و روانپزشکان به شما نشان می‌دهد که کدام درد‌ها را نباید سرسری و نادیده گرفت و چرا و اینکه سریعا باید به پزشک مراجعه کرد.

۱- بدترین سردرد در زندگیتان: این درد نیاز به توجه فوری پزشکی دارد. اگر شما دچار سرما خوردگی شده باشید سردرد شما می‌تواند ناشی از سینوس‌های مغزی باشد. اما ممکن است درد ناشی از خونریزی مغزی یا تومور‌های مغزی نیز باشد؛ بنابراین اگر از علت سردرد خود مطمئن نیستید حتما بررسی کنید.

۲- درد و ناراحتی در قفسه سینه، گلو، فک، شانه، بازو و شکم: درد قفسه سینه می‌تواند ناشی از التهاب ریه یا پنومونیا یا یک حمله قلبی باشد. اماباید دقت کرد در ناراحتی‌های قلبی حتما درد وجود ندارد؛ بنابراین نباید منتظر درد ماند. اغلب بیماران قلب در مورد فشاری صحبت می‌کنند که در ناحیه قفسه سینه احساس می‌کنند درست مثل اینکه فیلی روی قفسه سینه آن‌ها نشسته است. ناراحتی‌های مربوط به بیماری قلب ممکن است در قسمت بالاتر از قفسه سینه مثل گلو، فک، شانه و بازوی چپ، شکم و حتی ممکن است همراه با احساس تهوع باشد.

اگر شخصی دارای درد مزمن یا ماندگار و غیرقابل توصیف است و از طرفی می‌دانید جزو افراد پر خطر است نباید منتظر بمانید بلکه سریعا اقدام کنید. خیلی افراد به خاطر تفسیر غلط درد ممکن که از نظرشان ممکن است ناشی از ناراحتی‌های گوارشی باشد در مان را به تعویق می‌اندازند. ولی بعد‌ها متوجه اصل بیماری می‌شوند. ناراحتی‌های متناوب باید به همین ترتیب جدی گرفته شود. این‌ها ممکن است نمونه‌ای باشد مثل ناراحتی‌های مربوط به هیجان، ناراحتی‌های عاطفی یا ناشی از فعالیت بدنی. برای مثال ممکن است تجربه کرده باشید که در هنگام باغبانی درد به سراغ شما می‌آید، ولی به محض نشستن احساس درد از بین می‌رود که این آنژین است و معمولا در هوای سرد و گرم بدتر می‌شود. ناراحتی خانم‌ها با نشانه‌ها و علائم ظریف‌تری همراه است.

بیماری قلب می‌تواند با لباس مبدل یا به اصطلاح علائم دیگری که مربوط به خودش نیست بروز کند مثل علائم گوارشی نفخ، درد معده یا ناراحتی در ناحیه شکم. همچنین این علائم ممکن است با احساس خستگی همراه باشد. خطر ابتلا به بیماری قلبی بعد از یائسگی افزایش می‌یابد. به طوری که این بیماری زنان بیشتری را نسبت به مردان می‌کشد در حالی که خطر ابتلای مردان به این بیماری نسبت به زنان در هر سن بیشتر است.

۳- درد در ناحیه پشت بین دو استخوان پهن شانه: در اغلب موارد به دلیل ورم مفاصل یا آماس مفصل است، اما می‌تواند ناشی از حملات قلبی یا ناراحتی‌های شکمی یا گوارشی نیز باشد. یک خطر ممکن است ناشی از قطع سرخرگ آئورت باشد که به صورت درد ناگهانی بروز می‌کند. افرادی که خطر ابتلای آن‌ها به این بیماری وجود دارد شرایطی دارند که می‌تواند سلامت و تمامیت دیواره رگ‌ها را عوض کند. این‌ها می‌تواند شامل فشار خون بالا، مشکلات گردش خون، مصرف دخانیات و بیماری دیابت باشد.

۴- درد شدید شکمی: اگر دارای آپاندیس هستید در هنگام بروز این درد حرکت تند و سریع انجام ندهید، زیرا ممکن است موجب پارگی شود.

مشکلات پانکراس و کیسه صفرا، زخم معده و انسداد روده می‌توانند از دیگر دلایل درد باشند که نیاز به توجه دارد.

۵- درد ساق پا: یکی دیگر از درد‌هایی که خطر آن کمتر شناخته شده است انسداد رگ‌های داخلی یا عمقی است. لخته خون می‌تواند در رگ‌های عمقی پا ایجاد شود. این بیماری سالانه دو میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند زندگی را تهدید کند.

به این دلیل خطرناک است که تکه‌ای از لخته خون می‌تواند جدا شده و در مسیر جریان خون وارد ریه‌ها شود و باعث آمبولی ریه شود که کشنده است. سرطان، چاقی، عدم تحرک ناشی از بستری شدن طولانی مدت یا مسافرت طولانی، حاملگی و پیری خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد. بعضی مواقع تنها ورم در ناحیه پا دیده می‌شود، ولی بدون درد. اگر درد و ورم در ماهیچه ساق پا احساس کردید سریعا به دکتر مراجعه کنید.

۶-سوزش پا وساق پا: قریب یک سوم از ۲۰ میلیون نفر آمریکایی مبتلا به بیماری دیابت هنوز شناسایی نشده‌اند. این گفته مرکز دیابت آمریکا است. در بعضی از افراد که نمی‌دانند مبتلا به دیابت هستند درد اعصاب محیطی یکی از اولین نشانه‌ها وعلائم ابتلا به این بیماری است. این علائم به صورت احساس سوزش در ساق یا کف پا است. چیزی شبیه فرو رفتن سوزن در کف پا.

۷- درد‌های مبهم و توصیف نشده در علم پزشکی: در بیماری افسردگی درد‌های متنوع و نشانه‌های فیزیکی رایج است. این گونه بیماران ازسردرد، دردشکمی، درد دست و پا و گاهی ترکیبی از این درد‌ها شکایت می‌کنند.

به خاطر اینکه این درد‌ها به صورت مزمن و دائمی برای بیمار افسرده ایجاد شده و آنقدر‌ها نیز ناتوان کننده نیست لذا خود بیمار، خانواده او و حتی متخصص سلامت وی این درد‌ها را جدی نمی‌گیرند و بیمار را مرخص می‌کنند.

به هر حال هر چقدر فرد افسرده‌تر باشد دچار مشکلات جسمی بیشتری نیز هست که این منجر به گمراهی بالینی و پزشکی است. بعضی از علائم قبل از تشخیص افسردگی بروز می‌کند؛ بنابراین زمانی که علاقه خود رابه فعالیت از دست می‌دهید یا نمی‌توانید به طور موثر فکر کنید یا فعالیت کنید یا نمی‌توانید افراد را تحمل کنید به پزشک مراجعه کنید. به جای اینکه ساکت بنشینید و این وضعیت را تحمل کنید. چیز‌هایی که سبب افسردگی و بدتر شدن کیفیت زندگی می‌شوند سریعا باید درمان شوند قبل از اینکه منجر به بروز تغییر ساختاری و عملکردی مغز شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند