کدخبر: ۲۸۳۶۶۶ لینک کوتاه

ادعای مقام آمریکایی:

نیروهای نیابتی ایران پشت حمله به نفتکش‌ها هستند

اقتصادنیوز: تنش‌های بین ایران و آمریکا در حالی این روزها رو به افزایش است که یک مقام آمریکایی در مطلبی که رویترز منتشر کرده، نیز گفت: «سازمان امنیت ملی آمریکا معتقد است که نیروهای نیابتی علاقمند به ایران یا همکار با این کشور احتمالا پشت حمله به چهار نفت‌کش در نزدیکی بندر فجیره امارات عربی متحده هستند.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز،‌ رویترز نامی از این مقام نیاورده است اما به نقل از او نوشته است: «این احتمال بیشتر از حمله مستقیم نیروهای ایرانی است.»

وی همچنین درباره این نیروهای نیابتی ایران ادعا کرد: «ممکن است این نیروها شامل حوثی‌های یمن و یا شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق باشند.»

این مقام آمریکایی از سوی دیگر گفت که واشنگتن مدرکی جدی در مورد اینکه چه کسانی خرابکاری را انجام داده‌اند ندارد. پیش از این، رویترز در خبر دیگری از یک مقام آمریکایی که نام او را هم ذکر نکرده بود نوشته بود که ایران گزینه نخست حمله به چهار نفت‌کش است، اما ایالات متحده آمریکا مدرک قطعی در اینکه تهران پشت این حملات باشد، ندارد.

روز یکشنبه ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) وزیر امور خارجه امارات از «عملیات خرابکارانه» علیه چهار فروند کشتی نفتکش در نزدیکی آب‌های سرزمینی این کشور در فجیره خبر داده بود. عربستان نیز روز دوشنبه ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) اعلام کرد دو نفت‌کش این کشور در جریان «عملیات خرابکارانه» در نزدیکی ساحل امارات آسیب جدی دیده‌اند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این حمله آن را «دسیسه بدخواهان» عنوان کرد و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه شد.

بندر فجیره امارات که در شرق این کشور و در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد، بزرگ‌ترین مرکز ذخیره نفت در دریای عمان به شمار می‌رود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند