کدخبر: ۲۸۳۷۲۹ لینک کوتاه

مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال ممنوع کردن فروش اف ۳۵ به ترکیه

اقتصادنیوز: همزمان با اینکه مقامات آمریکایی ترکیه را برای نخریدن سیستم دفاع موشکی اس - ۴۰۰ روسیه تحت فشار گذاشته‌اند، یکی از کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا نسخه اولیه بودجه را منتشر کرد که به دنبال ممانعت از فروش جنگنده‌های اف - ۳۵ به آنکارا است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز نوشت، لایحه کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا استفاده از بودجه‌های فدرال برای ارسال جنگنده‌های اف - ۳۵ به ترکیه را منع می‌کند. کنگره اغلب از کنترل خود بر بودجه دولت فدرال برای تاثیر گذاشتن بر سیاست استفاده می‌کند و این کار را از طریق ممنوع کردن استفاده از بودجه‌ها انجام می‌دهد. در این صورت به طور مثال این برنامه اجازه تخصیص هیچ بودجه‌ای را برای سوخت یا خلبان‌هایی که در انتقال هوایی این جنگنده‌ها به ترکیه به خدمت گرفته می‌شوند، نمی‌دهد.

ترکیه همانند دیگر متحدان ناتوی آمریکا یک خریدار و یک شریک در تولید جنگنده‌های اف - ۳۵ محسوب می‌شود اما مقامات آمریکا اعلام کرده‌اند که برنامه ترکیه برای خرید سیستم دفاع موشکی اس - ۴۰۰ روسیه امنیت جنگنده‌های اف - ۳۵ تولید شده توسط کمپانی لاکهید مارتین را تهدید می‌کند.

این اختلافات روابط میان واشنگتن و آنکارا را تیره و تار کرده است.

کمیته فرعی تخصیص بودجه دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا امروز (چهارشنبه) لایحه بودجه هنگفت وزارت دفاع را بررسی خواهد کرد. جنگنده‌های اف - ۳۵ تنها بخش کوچکی از این لایحه ۶۹۰ میلیارد دلاری هستند.

هنوز خیلی زود است که بگوییم چه موقع برنامه جنگنده‌های اف - ۳۵ ممکن است به قانون تبدیل شود. برای تصویب شدن، این لایحه تخصیص بودجه باید توسط مجلس نمایندگان که تحت کنترل دموکرات‌هاست و سنا که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است تصویب شود.

این لایحه همچنین برای تبدیل شدن به قانون باید توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امضا شود؛ ترامپی که خواستار بودجه ۷۵۰ میلیارد دلاری برای پنتاگون است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند