کدخبر: ۲۸۴۰۸۷ لینک کوتاه

نیویورک‌تایمز فاش کرد؛ عقب‌نشینی ترامپ از سیاست فشار حداکثری بر ایران

اقتصادنیوز: روزنامه نیویورک تایمز درگزارشی مدعی شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در حال عقب‌نشینی از راهبرد فشار حداکثری بر ایران است. او تصمیم گرفته است تا مسیر کمپین فشار بر ایران را به سوی راه‌های دیپلماتیک با هدف از بین بردن تنش میان دو کشور سوق دهد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از مقامات ارشد دولتی نوشت که دونالد ترامپ در روزهای اخیر در تلاش است تا ترمز تنش‌ها میان ایران و آمریکا را بکشد. به گفته وزیر دفاع، پاتریک شاناهان، ترامپ نمی خواهد با ایران وارد جنگ شود و همچنین مقامات دولتی گفته‌اند که دیپلمات های ارشد رئیس‌جمهوری در جستجوی راه‌هایی برای از بین بردن تنش‌ها هستند.

نیویورک‌تایمز بیانیه ترامپ پس از جلسه روز چهارشنبه را پیامی دانست که حاکی از عدم تمایل وی نسبت به ادامه کمپین فشار حداکثری است که ممکن است راه را برای یک درگیری باز کند.

بنابر گزارش این روزنامه بنظر می‌رسد دولت ترامپ مصمم است یک راهکار دیپلماتیک برای حل مناقشه ایران پیدا کند.

نیویورک‌تایمز

از سوی دیگر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه با سلطان قابوس، پادشاه عمان تماسی برقرار کرده و درباره تهدیدهای اخیر از سوی ایران گفت‌وگو کرده است. نیویورک‌تایمز در ادامه به نقش میانجی‌گرانه عمان برای آغاز مذاکرات میان دو کشور در سال 2013 اشاره کرده است.

این روزنامه با اشاره به گزارش‌هایی که حاکی از افزایش تحرکات قایق‌های حامل موشک‌های کوچک در خلیج فارس بود مدعی شده که پمپئو برای متقاعد کردن ایران به کاهش تنش، از دولت‌های اروپایی کمک خواسته است.

نیویورک‌تایمز همچنین از اختلافات موجود در درون دولت ترامپ خبر میدهد. اختلافاتی که یک سوی آن را حلقه مشاوران با رهبری جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید تشکیل می‌دهند. اما خود ترامپ مخالف هرگونه طرحی برای اقدام نظامی علیه ایران است.

این روزنامه در انتهای گزارش خود نوشت: یکی از مقامات گفت که پاتریک شاناهان (وزیر دفاع آمریکا) و ژنرال جوزف دانفورد (رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا)، رئیس جمهور را با طیف وسیعی از گزینه های نظامی شامل افزایش سطح سربازان، هزینه ها و خطرات روبه‌رو کرده‌اند. اما چند تن از مقامات گفتند ترامپ با رد این گزینه‌ها قاطعانه اظهار داشت که نمی خواهد یک درگیری نظامی با ایران داشته باشد.

این مطلب برایم مفید است