بازوبندی که کار کولر و بخاری را انجام می‌دهد

کدخبر: 284303
اقتصادنیوز: محققان بازوبندی ابداع کرده‌اند که همانند یک ترموستات شخصی عمل می‌کند و دمای بدن انسان‌هایی را که همواره گرم یا سردشان هست، در یک دمای ثابت نگاه می‌دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز  بیش از 10 درصد مصرف سالانه انرژی صرف گرم کردن و یا سرد کردن ساختمان‌ها می‌شود و تابه‌حال گزینه‌های اندکی برای حل این معضل وجود داشته است.
اکنون محققان با ابداع این برچسب امیدوارند که راه‌حل مناسبی برای خنک نگاه داشتن یا گرم کردن انسان‌هایی که همواره سرد یا گرمشان هست پیدا کرده باشند تا به جای صرف انرژی زیاد برای پایین آوردن یا بالا بردن دمای داخل ساختمان بتوانند دمای بدن این افراد را در حد مطلوب نگاه دارند.
در داخل این بازوبند، برچسبی قرار دارد که بیش از هشت ساعت کار می‌کند و می‌تواند دمای بدن انسان را تا 10 درجه خنک کند.
سازندگان این بازوبند می‌گویند، استفاده از این وسیله راه‌حل ساده‌تر و مناسب‌تری نسبت به استفاده از دستگاه‌های گرم‌کننده و یا خنک‌کننده‌ای است که برای راحت نگاه داشتن چند نفر باید دمای کل ساختمان را خنک و یا گرم نگاه دارند.
نحوه ساخت این برچسب به این‌گونه است که محققان ستون‌های کوچکی از مواد ترموالکتریک را به نوارهای باریک مسی از الکترود جوش داده و آن‌ها را میان دو ورقه الاستومر کششی قرار دادند.
جریان برق از باتری در تمام ستون‌ها حرکت می‌کند و دما را از یک صفحه به دیگری منتقل می‌کند.
اگر گرما به ورق نزدیک به پوست فرد برسد، بدن گرم می‌شود اما اگر حرارت به ورقه دورتر منتقل شود، گرما از پوست فرد گرفته می‌شود و بدنش خنک خواهد شد.
این برچسب که قطری پنج سانتی‌متر دارد قابل‌انعطاف، سبک‌وزن و مربعی شکل است. محققان در مجله science Advances نوشتند که برای درست کردن جلیقه‌ای که بتواند قسمت‌هایی از بدن مانند پشت و یا گردن را که در معرض خطر بیش از حد گرم شدن یا بیش از حد سرد شدن هستند، پوشش دهد به حدود 100 مورد از این برچسب‌ها نیاز است.
این تعداد برچسب، حدود 26 وات انرژی در یک روز گرم مصرف می‌کند که کمتر از 50 درصد انرژی موردنیاز یک لپ‌تاپ است.
با این حال ساخت این برچسب صدها پوند هزینه دارد و محققان امیدوارند که این هزینه را پایین‌تر بیاورند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما