کدخبر: ۲۸۴۵۵۰ لینک کوتاه

پیش به سوی ریاضت اقتصادی در فوتبال

اقتصاد نیوز: برای دومین بار در ۱۰روز گذشته، رییس ازفدراسیون فوتبال اصطلاح« آرایش دفاعی» استفاده کرد تا نشان دهد که توصیه‌های رهبر انقلاب درباره استراتژی جدید کشور را سرلوحه کارش در فدراسیون فوتبال قرار داده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از همشهری ورزشی،مهدی تاج در پاسخ به سؤال خبرنگار بخش خبری ساعت 21شبکه یک تلویزیون که در پی تأکید رهبری بر لزوم آرایش دفاعی سازمان‌ها و نهادها، فدراسیون فوتبال چه برنامه‌ای دارد، گفت:«جلسه‌ای با وزیر ورزش داشتیم و ۱۶ تیم لیگ برتری همه سرمربی‌ها آمدند، قرار شد از اعزام‌های غیرضروری جلوگیری کنیم. ما امسال اجازه اردوهای خارج از کشور  را نخواهیم داد؛ می‌توانند از امکانات داخلی استفاده کنند. صرفه‌جویی تعبیرش این می‌شود که مثلا از پیراهن داخلی استفاده کنیم و عدم‌ایجاد پرونده جدید بین‌المللی در فیفا و ای‌اف‌سی، مثل قصه شفر و بقیه. بازیکن خارجی احتمالا محدود و شرایط خاصی برایش گذاشته خواهد شد. تصورمان این است که اگر این اتفاقات بیفتد، دستور مقام معظم‌رهبری اجرایی می‌شود.»

هنوز مشخص نیست که نتیجه نشستی که تاج و وزیر با نمایندگان تیم‌های لیگ‌برتری داشته‌اند، ضمانت اجرایی خواهد داشت یا در حد توصیه باقی می‌ماند، با این حال برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که مدیران باشگاه استقلال به یکی از ستاره‌های تیم اعلام کرده‌اند که مبلغ قرارداد جدیدش نه‌تنها افزایش نخواهد داشت که نزدیک به 30درصد کمتر از فصل گذشته خواهد بود.

از باشگاه پرسپولیس هم خبر می‌رسد که با وجود قهرمانی در لیگ‌برتر و حضور در نیمه‌نهایی جام حذفی، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که درآمدهای این باشگاه کفاف هزینه‌های فصل آینده را نخواهد داد. شاید با علم به همین واقعیت است که برانکو ایوانکوویچ هنوز قراردادش را تمدید نکرده است. به‌نظر می‌رسد او می‌خواهد مطمئن شود مشکلاتی که این فصل برای دریافت دستمزدش داشت، فصل آینده تکرار نخواهد شد.

با وجود این محدودیت‌ها، شواهد نشان می‌دهد که سیاست‌های ریاضتی در فوتبال استثنائاتی هم خواهد داشت. تیم ملی بزرگسالان یکی از این موارد استثنایی است. مهدی تاج در پاسخ به سؤالی درباره دلیل انتخاب سرمربی گران قیمت برای تیم ملی می‌گوید:« تیم ملی بزرگسالان را مستثنی کرده‌ایم که بتوانیم کرسی‌هایی که داریم و موقعیت بین‌المللی‌مان به‌عنوان تیم اول آسیا را حفظ کنیم. از طرفی هم عده‌ زیادی تلاش‌ کرده بودند که بگویند سرمربی خارجی نمی‌آید، ولی هم آقای ویلموتس هم خیلی‌های دیگر حاضر شدند به ایران بیایند.» مشخص نیست منظور او از کرسی‌های بین‌المللی چیست و چه ارتباطی به انتخاب سرمربی تیم ملی دارد، اما بخش دوم این جملات به‌نظر می‌رسد یک مخاطب آشنا دارد؛ کارلوس کی‌روش که نزدیکان به فدراسیون مدعی هستند در ماه‌های اخیر تلاش کرده وانمود کند که ایران انتخاب مناسبی برای مربیان بزرگ خارجی نیست.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند