کدخبر: ۲۸۴۶۲۲ لینک کوتاه

واکنش سیاسیون عراقی به انفجار در منطقه سبز و نزدیکی سفارت آمریکا

اقتصادنیوز: دفتر نخست‌وزیر عراق و برخی چهره‌های سیاسی در این کشور، به انفجار یک‌شنبه شب در منطقه سبز امنیتی بغداد، که با توجه به اوضاع کنونی منطقه مشکوک ارزیابی می‌شود، واکنش نشان دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، السومریه‌نیوز نوشت، «محمد البیاتی» رئیس دفتر نخست‌وزیر عراق اعلام کرد: سقوط موشک کاتیوشا بر منطقه سبز( المنطقه الخضراء) هیچ تاثیر در بازگشایی آن ندارد.

البیاتی افزود: «این منطقه بعد از چند روز به مدت 24 ساعت برای شهروندان باز خواهد شد و طبق وعده عبدالمهدی( نخست‌وزیر) تمامی موانع را از بغداد خارج می‌کنیم.»

«هادی العامری» رئیس ائتلاف «الفتح» نیز درباره تلاش‌ها برای شعله‌ور کردن فتنه جنگ هشدار داد و گفت: «تأکید می‌کنیم که مسئولیت ملی، دینی و تاریخی بر همگان دور کردن شبح جنگ در وهله اول از عراق و در وهله دوم از تمامی منطقه را واجب می‌کند.»

العامری هشدار داد «اگر جنگی شعله‌ور شود همگان در آتش آن خواهند سوخت.»

وی افزود: «کسانی‌که تلاش می‌کنند فتیله جنگ را ابتدا از عراق شعله‌ور کنند یا جاهل هستند و یا دسیسه‌ای پنهانی دارد.»

رئیس سازمان «بدر» در ادامه خاطرنشان کرد: «تمامی طرف‌های جنگ خواهان جنگ نیستند نه جمهوری اسلامی ایران به دنبال جنگ است و نه ایالات متحده جنگ می‌خواهد. بلکه این فقط رژیم صهیونیستی است که به جنگ سوق می‌‌دهد.»

العامری گفت: «ما از تمامی عراقی‌ها می‌خواهیم آتشی برای این جنگ نشوند.»

«مقتدی صدر» رهبر جریان «صدر» نیز در پیامی در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: «خواهان شعله‌ور شدن جنگ میان ایران و آمریکا نیستم همان‌طور که خواهان آن نیستم که عراق نیز به این جنگ کشیده شود و میدانی برای درگیری ایران و آمریکا شود.»

صدر افزود: «ما نیاز به حمایت جدی بزرگان قوم برای دور کردن عراق از این جنگ احمقانه داریم که تر و خشک را با هم خواهد سوزاند و آن را به ذغالی تبدیل خواهد کرد. ما نیاز داریم که ملت عراق صدای‌شان را جهت محکوم کردن جنگ و کشیده شدن عراق به این جنگ، بلند کنند.»

مقتدی صدر با بیان این‌که اگر جنگی صورت بگیرد آن جنگ پایان عراق خواهد شد، گفت: «هر طرفی که عراق را سمت جنگ سوق دهد و آن را میدانی برای این نبرد قرار دهد دشمن ملت عراق خواهد شد.»

«جعفر الحسینی» سخنگوی «گردان‌های حزب‌الله»- از گروه‌های وابسته به الحشد الشعبی- انفجار یک شنبه شب گلوله کاتیوشا در منطقه سبز امنیتی بغداد را اقدامی غیرقابل توجیه و هم به لحاظ شرایط زمانی نامناسب و بر خلاف منافع ملی عراق خواند و متذکر شد که این حادثه مغایر منافع عراق است.

طبق این گزارش، مقام‌های امنیتی عراق اعلام کردند شامگاه یکشنبه حمله‌ای راکتی در منطقه سبز بغداد و حدود 3 کیلومتری سفارت آمریکا روی داده است.

بخش رسانه‌ای سرویس امنیتی عراق دقایقی پس از وقوع انفجار، در اطلاعیه‌ای کوتاه اعلام کرد که «یک گلوله کاتیوشا» به منطقه سبز بغداد اصابت کرده اما این انفجار تلفاتی نداشته است.

یک مقام پلیس بغداد به خبرگزاری رویترز گفت که موشک‌اندازی که این راکت را شلیک کرده بود در منطقه‌ای در شرق بغداد پیدا شده و نیروهای امنیتی با محاصره منطقه، در جست‌وجوی عوامل این حمله هستند.

در پی انتشار خبر انفجار در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتی لفاظی‌های خود علیه ایران را تکرار کرد و نوشت: «اگر ایران درگیری می‌خواهد، این پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز ایالات متحده را دوباره تهدید نکنید.»

پارلمان و نهادهای دولتی عراق و همچنین سفارت‌خانه‌های خارجی در عراق در منطقه سبز بغداد قرار دارند و این منطقه تحت مراقبت‌های شدید امنیتی است.

هر چند ماهیت حادثه انفجار در منطقه سبز بغداد و ابعاد آن هنوز مشخص نشده و تاکنون هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است ولی می‌توان گفت این حادثه، با توجه به اوضاع منطقه و اوج‌گیری جنگ روانی آمریکا، رویدادی مشکوک به نظر می‌رسد.

این انفجار و طرح ادعای هدف قرار دادن سفارت آمریکا در بغداد، که به گفته مقام‌های عراقی هیچ آسیبی به آن نرسیده است، در حالی روی داده است که اقدامات تحریک‌آمیز و تهدیدهای آمریکا علیه منطقه و از جمله ایران طی هفته‌های اخیر شدت گرفته است.

آمریکا چند روز پیش با جوسازی درخصوص افزایش تهدیدها و ناامنی در عراق، حدود 200 نیروی خود را از این کشور خارج کرد که این اقدام و تحولات بعد از آن برای ناظران معنادار و نگران کننده است.

و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی کشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق صورت می گیرد که برای ناظران معنادار و در عین حال نگران کننده است.

به دنبال جنگ روانی آمریکا برای ناامن جلوه دادن اوضاع عراق، شرکت نفتی «اکسون موبیل» آمریکا متعلق به «رکس تیلرسون» وزیر سابق خارجه آمریکا، اعلام کرد از روز شنبه خارج کردن کارکنان خارجی خود در میدان نفتی «قرنه غربی» در استان بصره را از خاک این کشور آغاز کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند