کدخبر: ۲۸۴۹۶۸ لینک کوتاه

دردسر تازه رئیس‌جمهور آمریکا؛ دادگاه علیه ترامپ رای صادر کرد

اقتصادنیوز؛ کاخ سفید تاکنون چندین بار درخواست کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان آمریکا برای ارسال اسناد مالی ترامپ را رد کرده است. اما روز گذشته دادگاه به نفع نمایندگان کنگره رأی داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه مجدداً درخواست نمایندگان این کشور برای ارائه اسناد مالیاتی ترامپ را رد کرد. 

ترامپ می‌گوید که مالیات وی هنوز تحت حسابرسی بوده و به همین دلیل اسناد را ارائه نمی‌دهد.

علی‌رغم این رویکرد کاخ سفید اما شب گذشته دادگاه به نفع نمایندگان رأی داد.

دادگاه منطقه آمریکا با قضاوت آمیت متا که از سال ۲۰۱۲ در حال قضاوت است درخواست ترامپ را برای معلق قرار داشتن این تصمیم و استیناف رد کرده است.

وکلای ترامپ می‌گویند که کنگره فقط به دنبال چیزی است که بتوانند علیه رئیس جمهور در انتخابات سال ۲۰۲۰ استفاده کنند.

حکم دادگاه نشان می‌دهد که کنگره فقط به دنبال پیدا کردن ابزاری برای تخریب ترامپ نیست  و این اسناد ممکن است در کنگره به تصویب قوانین و دیگر فعالیت‌ها کمک کند.

جان ولوف، کارشناس حقوقی رویترز می‌گوید: احتمالاً هم‌اکنون مهم‌ترین چیز این است که دادگاه حکم خود را معلق نکرده و یا به تعویق نینداخته است. دادگاه به ترامپ هفت روز مهلت داده است که به درخواست کمیته نمایندگان مجلس آمریکا برای ارائه اسناد مالیاتی خود عمل کند. 

ترامپ در شرایطی است که فقط می‌تواند به دنبال گرفتن مهلت اضطراری از دادگاه استیناف باشد و اگر دادگاه استیناف این درخواست را رد کند ترامپ باید در هفت روز به حکم دادگاه عمل کند.

ترامپ مخالفت خود با این تصمیم را اعلام کرده است و آن را یک تصمیم کاملاً اشتباه توسط قاضی که از سوی اوباما منصوب شده عنوان کرده است.

این نخستین‌بار است که دادگاهی درباره حوزه اختیارات کنگره در بررسی فعالیت‌های تجاری ترامپ ورود کرده است. 

رئیس جمهور آمریکا از هرگونه همکاری در بازرسی از فعالیت‌های اقتصادی وی از اسناد مالیاتی وی گرفته تا هتل‌های وی در واشنگتن خودداری می‌کند.

ولوس می‌گوید: چیزی که جالب است این است که این مداخله قضایی به رویارویی ترامپ با کنگره پایان خواهد داد.

بسیاری از افراد معتقدند که ما هم‌اکنون در یک بحران قانون اساسی قرار داریم اما برخی دیگر می‌گویند که اگر دادگاه علیه ترامپ رأی دهد دیگر بحران قانون اساسی وجود ندارد.

ترامپ می‌گوید که من به حرف دادگاه گوش نخواهم داد و این مسئله به ایجاد شکافی در اجرای قوانین اساسی آمریکا منجر خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است