کدخبر: ۲۸۵۰۸۱ لینک کوتاه

پاسخگویی ۷ ساعته رکس تیلرسون به اعضای مجلس نمایندگان آمریکا

اقتصادنیوز: وزیر خارجه سابق آمریکا در دیدار غیر علنی با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به مدت هفت ساعت درباره مسائلی از جمله دوران حضورش در وزارت خارجه این کشور صحبت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، پایگاه خبری هیل نوشت، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا سه‌شنبه با الیوت انجل و مایکل مک‌کال، روسای این کمیته و اعضای ارشد آن و همچنین شمار اندکی از کارکنان اکثریت و اقلیت دیدار کرد. حضور تیلرسون به درخواست روسای این کمیته و به صورت داوطلبانه بوده است.

یکی از دستیاران این کمیته گفت در جلسه مذکور طیف گسترده‌ای از موضوعات شامل دوران حضور تیلرسون در وزارت خارجه آمریکا مورد بحث قرار گرفت. به گفته یک منبع مطلع، کاخ سفید از قبل درباره این جلسه مطلع شده بود و تلاشی برای مانع‌تراشی در آن انجام نداد. کاخ سفید هنوز واکنشی نداشته است.

گرچه هنوز جزئیاتی از محتوای گفت‌وگوها منتشر نشده است، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که تیلرسون درباره مسائل سیاست خارجی در دولت ترامپ صحبت کرده است.

یک مقام مطلع به دیلی بیست گفت، رکس تیلرسون تاکید کرده است که دولت ترامپ به صورت فعال به دنبال جلوگیری از رویارویی با روسیه بر سر نتیجه جامعه اطلاعاتی آمر یکا مبنی بر مداخله مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ بوده است. براساس گزارش‌ها تیلرسون همچنین گفته است جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ، در کار او برای صحبت با رئیس‌جمهوری آمریکا در خصوص سیاست وزارت خارجه در مسائل خارجی مهم مانع‌تراشی می‌کرده است.

تیلرسون تا زمان اخراج در مارس ۲۰۱۸ روابط آرامی با دونالد ترامپ نداشت. آنها بر سر شماری از موضوعات از جمله توافق هسته‌ای ایران اختلاف‌نظر داشتند و تیلرسون هم یکبار رئیس‌جمهوری آمریکا را "ابله" خطاب کرده بود.

این مقام از زمان برکناری صحبت خاصی نکرده بود اما دسامبر گفت رئیس‌جمهوری آمریکا درخواست‌هایی از او داشته است که غیر قانونی بود. تیلرسون در مراسمی گفته بود: اغلب رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گفت این کاری است که می‌خواهم انجام دهم و اینطور آن را انجام می‌دهم و من به او می‌گفتم "می‌فهمم شما چه می‌خواهید اما نمی‌تواند به آن روش آن را انجام دهید. این نقض قوانین است."

یک مقام مطلع از گفت‌وگوهای روز سه‌شنبه تاکید کرد، از دیگر موارد مورد بحث روابط تیلرسون با سایر مشاوران کاخ سفید، از جمله رئیس‌جمهوری آمریکا و خانواده‌اش، تعاملات ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و نحوه تبیین سیاست‌ها در قبال خاورمیانه و کره‌شمالی بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است