کدخبر: ۲۸۵۲۳۶ لینک کوتاه

حفتر به ماکرون: شرایط برای مذاکره بر سر آتش‌بس مهیا نیست

اقتصادنیوز: ژنرال بازنشسته و فرمانده ارتش ملی لیبی در دیدار با رئیس‌جمهور فرانسه تاکید کرد که شرایط برای مذاکره بر سر آتش‌بس مهیا نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش لیبی در دیدار با امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه گفت که شرایط برای آتش‌بس در لیبی مناسب نیست.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع در ریاست‌جمهوری فرانسه بعد از دیدار بین حفتر و ماکرون در پاریس گفت: اختلافی که امروز بین طرف‌ها در لیبی می‌بینیم قوی تر از هر زمانی است.

وی افزود: هنگامی که مسئله آتش‌بس روز میز مذاکره مطرح شد حفتر با آن مخالفت کرد و گفت: امروز با چه کسی می‌توان درباره آتش‌بس مذاکره کرد؟ 

این منبع گفت که حفتر معتقد است دولت وفاق ملی لیبی که توسط سازمان ملل به‌رسمیت شناخته شده است تحت سیطره کامل شبه نظامیان است و شایسته نیست که با نمایندگان این شبه نظامیان مذاکره صورت گیرد.

به گفته این منبع ماکرون از حفتر خواست که اقدامی علنی برای آتش‌بس انجام دهد و حفتر در پاسخ گفته است که گفت‌وگوی سیاسی فراگیر امری ضروری به شمار می‌رود و در صورتی که شرایط مهیا شود من آماده مذاکره هستم.

این منبع اظهار داشت: حفتر به ماکرون گفت که او و نیروهای وابسته به او به هیچ وجه از صادرات نفتی که در شرق لیبی استخراج می‌شود استفاده نمی‌کنند.

ماکرون پیش از این با فایز السراج رئیس شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی در پاریس دیدار کرده بود اما یک روز بعد از این دیدار دولت  تحت رهبری سراج از 40 شرکت خارجی از جمله شرکت فرانسوی توتال خواست که مجوز خود را تمدید و یا اینکه فعالیت‌هایش در لیبی را متوقف کند.

به گزارش رویترز، علیرغم اینکه پاریس دولت سراج را به‌رسمیت شناخته است، همراه با سایر کشورهای اروپایی خلیفه حفتر را به عنوان فرمانده ای نظامی که نیروهایش بر شرق لیبی تسلط دارند معرفی کرده‌اند.

ژنرال خلیفه حفتر که سمت فرماندهی ارتش ملی لیبی را دارد، شرق لیبی را در کنترل خود دارد و غرب لیبی از جمله شهر طرابلس پایتخت این کشور در کنترل دولت وفاق لیبی است که توسط سازمان ملل به‌رسمیت شناخته شده است.

چندی پیش  حفتر که از سوی برخی از کشورها از جمله مصر و امارات  حمایت می‌شود، برای تصرف شهر طرابلس نیروهای خود را به‌سمت غرب لیبی گسیل داشت تا به‌زعم خود آنجا را از "عناصر تروریست" پاکسازی کنند. حملات حفتر به طرابلس اندکی قبل از آغاز کنفرانس ملی فراگیر که قرار بود با نظارت سازمان ملل در شهر "غدامس" برگزار شود، آغاز شد.

در مقابل، نیروهای شورای ریاست جمهوری لیبی نیز به مقابله با آنها در اطراف شهر طرابلس پرداختند که تنش‌ها در این مناطق همچنان ادامه دارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند