کدخبر: ۲۸۵۳۷۹ لینک کوتاه

ظاهر جالب موبایل ها در ۲۱ سال پیش +تصاویر

اقتصاد نیوز:۲۱ سال پیش، گوشی های هوشمند ظاهری بسیار متفاوت با آن چه امروز شاهدیم داشتند. این گوشی ها را شاید افرادی که بیش از ۳۰ سال دارند به یاد داشته باشند. گوشی های مذکور به دورانی مرتبط است که هنوز فیلم های VHS متداول بودند، لپ تاپ ها بسیار کمیاب، سنگین و گرانقیمت بودند و البته خبری از بازی پوکمون گو، یوتیوب، فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی نبود.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از انتخاب، یکی از نخستین گوشی های هوشمند بازار که به سال 1998 باز می گردد، یک گوشی برند نوکیا است.

21 سال پیش گوشی های هوشمند چه شکلی بودند؟!

شاید برای نسل جدید دشوار باشد که تصور کنند در سال 1998 گوشی نوکیا 9110i Communicator  به عنوان آخرین مدل گوشی هوشمند شناخته می شد. این گوشی به معنای واقعی کلمه یک کامپیوتر جیبی و چیزی شبیه به تلفن همراه جیمز باند در فیلم های قدیمی بود.

همانطور که احتمالا می توانید حدس بزنید، گوشی های Nokia Communicator در روزهای اوج خود بسیار گرانقیمت بود. اولین دستگاه در این سری با قیمت 1000 پوند انگلیس منتشر شد که این مبلغ با 2590 دلار به پول امروزی برابری می کند. بله درست متوجه شدید این گوشی یک محصول لوکس بود.

21 سال پیش گوشی های هوشمند چه شکلی بودند؟!

"ساخته شده در فنلاند" نخستین عبارتی است پشت I9110دیده می شود. برخی از خوانندگان این مطلب ممکن است بسیار جوان تر از این باشند که به یاد بیاورند در دهه 1990 نوکیا رهبر بازار تلفن همراه بود. در گوشی مذکور هر دکمه ی صفحه کلید کاربردی خاص دارد و  هر پیکسل به شکل واحد روشن می شود مکانیزم بسته شدن صفحه  با یک کلیکامکان پذیر است و باتری 1100 میلی آمپر ساعت قدرت دارد.

برخی  از ویژگی های نوکیا i9910 امروز به نظر خنده دار  است اما در آن زمان، پیشرفته ترین نوع فناوری بود. به عنوان مثال، بخش یادداشت ها، متون و مخاطبین آن می توانست ذخیره شود و مقدار حافظه ذخیره سازی موجود 8 مگابایت بود. این گوشی حتی یک مرورگر وب نیز ارائه می داد و می توانست ایمیل دریافت و ارسال کند.  این گوشی هوشمند امکان ضبط صدا، ماشین حساب ، ذخیره سازی قابل ارتقا، پشتیبانی از اسناد و صفحات و نصب برنامه های اضافی مانند ابزار و بازی را نیز داشت.

21 سال پیش گوشی های هوشمند چه شکلی بودند؟!

البته طبیعی است که نصب نرم افزار جدید روی این محصول غیرممکن است و خبری از فروشگاه های اپ نیست و البته وای فی و بلوتوث نیز ندارد. بنابراین یکی از چندین روش کپی کردن هر چیزی روی این گوشی ، اتصال به یک کامپیوتر بود. افزون بر این ها گوشی مذکور فاقد قابلیت هایی مثل دوربین، پخش کننده رسانه ای، خدمات موقعیت مکانی و حتی یک رادیو FM است.

تلفن های هوشمند امروز تقریبا همیشه به اینترنت متصل هستند، چه در خانه و چه در طبیعت. اما برای کسانی که در دهه 90 بزرگ شدند،اینترنت به معنای واقعی کلمه یک شماره تلفن  ثابت و پس از چند ثانیه صدای بوق های بی معنی و ممتدی بود که شما را به فضای مجازی می رساند. در این نوع تلفن های هوشمند خبری از استفاده همزمان اینترنت و مکالمه نیست و تنها یک وظیفه قابل انجام است.

این مطلب برایم مفید است