کدخبر: ۲۸۵۷۶۸ لینک کوتاه

یک تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) مدعی شد

در صورت حمله آمریکا به ایران تمام میدان‌های نفتی عربستان، امارات، کویت و... به آتش کشیده می‌شود!

اقتصادنیوز: مالکولم نانس تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) در گفتگویی تحلیلی با یک شبکه تلویزیونی تاکید کرد وقوع جنگ نظامی با ایران،عواقب ناخوشایندی برای آمریکا به بار می‌آورد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جمهوری اسلامی، مالکولم نانس اظهارداشت: اجازه بدهید بگویم ارزیابی من از کجا ناشی شده این تحلیل براساس تجربه است. من در دوره خدمتم 3 بار با ایران روبرو شدم چه در نبرد یا ارتباط مستقیم با ایران یا گروه‌های مرتبط با آن از جمله یک مقابله مستقیم دریایی در سال 1988.

وی افزود: ایران آن کشوری نیست که ما در دهه 1980 با آن روبرو بودیم. آنها یک ارتش عظیم و کارآمد با 3 میلیون نیرو دارند. ایران سالهاست برای دفاع در مقابل آمریکا آماده شده و به‌عنوان یک «ملت 83 میلیون نفری» جلوی ما خواهند ایستاد. آنها تمام میدان‌های نفتی عربستان، امارات، قطر و کویت را تارومار خواهند کرد. قیمت نفت بالاتر از بشکه‌ای 200 دلار خواهد شد و اگر قرار است کورکورانه وارد این جنگ شویم، صدها تلفات از سربازانمان و حتی نیروی دریایی خواهیم داشت. من در عراق جنگیده‌ام! در عراق نتوانستیم کاری کنیم؛ در عراق 4 هزار و 493 نفر از نیروهای ما کشته شدند.

تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفت: ایران، جنگی در ابعاد جنگ ویتنام خواهد بود و هرکاری که می‌کنند، باید صحبت از این جنگ را فوراً تمام کنند. بیایید درباره امکان چیزی که تصور می‌کنند می‌توانند انجام دهند صحبت کنیم. یعنی 2-3 روزمناو بیاورند و چند موشک بزنند و از طریق دریا به ایران حمله کنند. من در خلیج‌فارس بودم و آن زمان 4 رزمناو داشتیم، تمامی پایگاه‌های هوایی عربستان در اختیار ما بود وسلطه کامل هوایی داشتیم. با این حال 40 تا 60 روز طول کشید تا قدرت هوایی عراق را از بین ببریم. حالا... وسعت عراق یک چهارم ایران است! ایران همه موشک‌های بالستیکش را بر سر میدان‌های نفتی عربستان خواهد ریخت. همه پایگاه‌هایی که در خلیج‌فارس است را بمباران خواهند کرد و 1 میلیون نیروهای کماندوی خود را اعزام خواهند کرد تا کاری که در دهه 1987 می‌خواستند انجام دهند، بکنند و همه منابع نفتی خلیج‌فارس را نابود کنند. سرتاسر خاورمیانه به آتش کشیده خواهد شد... از جولان تا یمن.

 

این مطلب برایم مفید است