کدخبر: ۲۸۵۹۲۳ لینک کوتاه

منتظر اینترنت ۵G در ایران باشیم؟

اقتصاد نیوز:وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اخیرا در توئیتر خود از راه‌اندازی اینترنت ۵G در کشورخبر داده است.این در شرایطی است که این فناوری جدید در بسیاری از کشورها عملیاتی نشده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی نوشت: جلسات خوبی درباره‌ زیرساختهای ۵G داشتیم. جهش بزرگی برای کشور خواهد بود.اگرچه تحریم‌های امریکا سرعت ما را کم می‌کند، اما همان‌گونه که در یک سال گذشته به طور میانگین هر روز به ۲۰ روستا دسترسی دادیم و ۸۰ درصد تکالیف شبکه ملی محقق شد، ۵G را هم راه می‌اندازیم.» به نظر می رسد وزیر ارتباطات برای راه اندازی این سیستم در کشور بر روی همکاری کشور چین بسیار امیدوار است.

۵G یا نسل پنجم اینترنت، به نسل بعدی از اینترنت موبایل گفته می‌شود که قرار ست بعد از ۴G عرضه شود. سرعت اتصال این سرویس به اینترنت به طور غیر قابل باوری زیاد است و از فرکانس‌های بالاتری نسبت به ۴G استفاده می‌کند. این نوع از اینترنت، محدودیت‌های بسیار کمتری دارد که برای فناوری‌هایی مانند «اینترنت اشیا» ایده‌آل است.

یکی از مهم‌ترین برتری‌های اینترنت ۵G نسبت به ۴G به استثنای تفاوت در سرعت (که قاعدتا باید بین۱۰Gbps تا ۱۰۰Gbps باشد)، مسئله «تاخیر» است. اینترنت ۴G مجهز به تاخیر ۴۰ms تا ۶۰ms است که با وجود اینکه بسیار پایین است اما برای پاسخ لحظه‌ای کافی نیست درحالیکه اینترنت ۵G قادر است با تاخیر «فوق العاده پایین» (چیزی حدود تا ۱۰ میلی‌ثانیه) اطلاعات را ارسال کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند