کدخبر: ۲۸۵۹۶۹ لینک کوتاه

ترامپ: می‌دانم ایران مایل به مذاکره است/ دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

اقتصادنیوز: ترامپ بر نقش مهم ژاپن برای حل اختلافات میان ایران و آمریکا تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، میدل ایست مانیتور نوشت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در توکیو در مورد میانجی‌گری ژاپن میان ایران و آمریکا گفت: من می‌دانم که نخست وزیر ژاپن روابط خوبی با ایران دارد. می‌توانیم از این میانجی‌گری استفاده کنیم. اما باید ببینیم در آینده چه چیزی اتفاق می‌افتد؟

وی افزود: من با نخست وزیر ژاپن صحبت کرده‌ام، می‌دانم ایران متمایل به مذاکره با آمریکا است. اگر آن‌ها بخواهند مذاکره کنند، ما استقبال می‌کنیم و ما هم مذاکره می‌کنیم. من می‌دانم هیچ کس به دنبال آن نیست که اتفاق بدی رخ دهد مخصوصا خود من اصلا تمایلی ندارم که اتفاق بدی رخ دهد.

در همین رابطه: 

درخواست ترامپ از نخست‌وزیر ژاپن برای سفر به تهران و میانجی‌گری میان آمریکا و ایران

ترامپ: دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

هم چنین باشگاه خبرنگاران نوشت:رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن، از تمایل او برای استفاده از روابط خوب با جمهوری اسلامی ایران جهت برقراری گفت‌وگوی احتمالی بین واشنگتن و تهران استقبال کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد امروز (دوشنبه) از تمایل «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا جهت کاهش تنش‌ها در منطقه حمایت کرد. 

ترامپ در گفتگو با خبرنگاران حین دیدار با آبه در توکیو، گفت: «می‌دانم که آقای نخست‌وزیر و کشور ژاپن روابط بسیار خوبی با ایران دارند، پس منتظر می‌مانیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد». 

وی درباره سفر احتمالی نخست‌وزیر ژاپن به ایران نیز تصریح کرد: «آقای نخست‌وزیر درباره آن با من صحبت کرده و من معتقدم که ایران نیز می‌خواهد صحبت کند. اگر آن‌ها بخواهند صحبت کنند، ما نیز خواستار گفتگو هستیم. خواهیم دید که چه می‌شود... کسی نمی‌خواهد شاهد وقوع اتفاقات بد باشد، مخصوصا من». 

رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر ژاپن سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند. آبه شینزو در پاسخ به سوالی درباره روابط ژاپن با کره‌شمالی و مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای آمریکا با این کشور توضیح داد: «احساس می‌کنم که باید بدون هیچ پیش‌شرطی با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی دیدار کنم». 

آبه همچنین افزود: «رئیس‌جمهور ترامپ به من وعده داد با قوت از تلاش‌های من حمایت می‌کند... باید مشکل ربوده‌شده‌ها حل شود». 

ترامپ نیز در پاسخ به این سوال با بیان اینکه پرتاب موشک‌های کوتاه‌برد کره شمالی را نقض تعهدات این کشور نمی‌داند، گفت: «کیم به‌دنبال ساخت ملتی با قدرت اقتصادی عظیم است... کیم به‌دنبال ساخت ملتی با قدرت اقتصادی عظیم است. البته با (سلاح) هسته‌ای چنین اتفاقی نمی‌افتد. فقط اتفاقات بد رخ می‌دهد». 

وی با «مردی بسیار باهوش» خواندن رهبر کره شمالی، ادامه داد: «او باید تصمیم بگیرد، من عجله‌ای ندارم. تحریم‌ها سرجایشان هستند، گروگان‌هایمان را پس گرفتیم... و مهمتر از همه هیچ آزمایش اتمی طی دو سال اخیر انجام نشده است».

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند