کدخبر: ۲۸۶۱۰۱ لینک کوتاه

مامور سابق سیا: ایران به وقت مناسب می‌تواند ضرباتی به آمریکا بزند

اقتصادنیوز: پل پیلار استراتژیست مشهور آمریکایی و مامور سابق سیا معتقد است: ایران بدون شک گزینه‌های بسیاری دارد و می‌تواند به وقت مناسب ضرباتی را به آمریکا بزند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرفوری، تنش‌ها بین ایران و ایالات متحده آمریکا در ماه‌های اخیر بالا رفته است. بعد از عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران توسط دونالد ترامپ و تهدید ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز اوضاع منطقه اشفته تر از گذشته شد. بعد از آن آمریکا با این ادعا که متحدین و نیروهایش در خلیج فارس ممکن است مورد حمله ایران قرار بگیرند، ناوهایش را به سمت آب‌های خلیج فارس فرستاد.

این اقدام آمریکا با واکنش مقامات جمهوری اسلامی ایران و به خصوص نیروهای مسلح و در رأس آن، سپاه پاسداران مواجه شد. فرماندهان سپاه اعلام کردند که در صورت تجاوز نیروهای آمریکا به آب  یا خاک ایران، آماده حمله همه جانبه به سمت نیروهای متجاوز هستند.

از طرف دیگر، حسن روحانی رئیس جمهور ایران یک سال بعد از خروج یک طرفه دونالد ترامپ از برجام، طی یک سخنرانی اعلام کرد که اگر اروپا منافع ایران و به خصوص فروش نفت را تضمین نکند، به صورت تدریجی از برجام خارج خواهد شد. روحانی به اروپا و دو کشور چین و روسیه دو ماه مهلت داد که به تعهدات برجامی خود عمل کنند.

این شرایط همگی گواه این است که منطقه و به خصوص ارتباطات ایران و آمریکا در خلیج فارس دچار تنش بسیاری شده است. در این مورد برخی گمان دارند که سرانجام این تنشها باعث شکل گیری اقدام نظامی دو طرف علیه یکدیگر می‌شود اما برخی دیگر معتقدند که دو طرف متمایل به جنگ نبوده و به هیچ وجه دست به اقدام نظامی علیه یکدیگر نمی‌زنند.

در این رابطه، در بخش بین الملل خبر فوری، مصاحبه ای را با پل پیلار، مامور سابق سیا و استراتژیست مشهور آمریکایی داشته‌ایم.

پل پی پیلار استاد دانشگاه جرج تاون واشنگتن و استراتژیست مشهور آمریکایی است که تاکنون تحقیقات بسیاری را در رابطه با حوزه امنیتی بین الملل داشته است. پیلار حدود 28 سال عضو آژانس امنیت و اطلاعات مرکزی آمریکا (سازمان سیا) بوده است و از سال 1977 تا 2005 در این سازمان فعالیت می‌کرده است.

 پیلار اکنون عضو ارشد مرکز مطالعات امنیت دانشگاه جورج تاون و همچنین یکی از اعضای ارشد مرکز مؤسسه مطالعات بروکینگ است که در زمینه امنیت جهان در قرن 21 فعالیت می‌کند.

پیلار همواره یکی از منتقدان سیاستهای دونالد ترامپ بوده است. او به خصوص در ماههای اخیر در وبگاه لوبلاگ تحلیل‌های بسیاری را علیه ترامپ و تیم سیاست خارجی اش نگاشته است. پیلار معتقد است که تیم بولتون – پومپئو کاملا در زمینه مواجهه با ایران اشتباه کرده اند و در نتیجه اقدامات آنها اکنون ایران نه تنها در وضعیت پیش از یک انقلاب قرار ندارد بلکه با کاری که ترامپ در قبال برجام انجام داد، این فرصت را برای تندروها ایجاد کرد که آمریکا را برای مشکلات اقتصادی در داخل ایران سرزنش کنند.

از نظر پل پیلار، جان بولتون علت اصلی درگیری‌های اخیر بوده و در حال فشار بر روی ترامپ جهت آغاز جنگ با ایران است.

خبرنگار خبر فوری در گفتگوی کوتاه خود با پل پیلار از شرایط دشوار آینده و روند روابط ایران و آمریکا و تنششان در خلیج فارس و خاومیانه پرسید و اینکه آیا بین نیروی دریایی ایران و آمریکا و یا نیروی نظامی زمینی دو طرف جنگ می‌شود یا نه؟

پیلار در پاسخ به این سوال گفت: " هر دو طرف(ایران و آمریکا) گفته‌اند که به دنبال جنگ نیستند، اما خطر تصادف یا یک حادثه غیرمنتظره کوچک که به یک درگیری نظامی تمام شود، اکنون بیش از آنچه که در چند سال گذشته بوده است، احساس می‌شود."

پیلار در ادامه تاکید دارد که اکنون آمریکا در مورد رویارویی با ایران چند دسته شده است. او معتقد است در داخل تیم ترامپ دو طرز فکر وجود دارد: طرز فکر بولتون و طرز فکر ترامپ. در حالیکه اولی خواهان جنگ است، دومی از آن روی گردان است. اکنون باید دید ترامپ می‌تواند مستقل تصمیم بگیرد یا سرانجام در تله فکری جان بولتون می‌افتد.

" در دولت ترامپ، اهداف و سیاستها بستگی به این دارند که به کدام سازمان و نهاد مرتبط شوند. جان بولتون به وضوح از جنگ با ایران خوشش می‌آید، اما دونالد ترامپ از آن روی گردان است. با این حال، ممکن است بولتون و دیگران او را به سمت سیاستی که احتمال جنگ را بیشتر کند بکشانند."

از پل پیلار در رابطه با خسارات احتمالی حاصل شده از جنگ و آسیبهایی که آمریکا می‌بیند پرسیدیم. او در پاسخ تاکید دارد که هزینه جنگ آمریکا با ایران به مراتب بیشتر از جنگ با عراق است چون به خصوص به علت تسلط ایران بر تنگه هرمز شامل تجارت نفت هم می‌شود و می‌تواند صادرات نفت در خاورمیانه را دچار اغتشاش کرده و قیمت نفت را هم بالاتر از هر زمانی ببرد. مشخص است این امر به ضرر آمریکا تمام خواهد شد. او در این رابطه به خبر فوری می‌گوید: "هر گونه برخورد نظامی بین ایران و ایالات متحده در خلیج فارس و تنگه هرمز باعث بی ثبات شدن منطقه شده و تاثیرات بسیاری خواهد داشت، از جمله اینکه حداقل یک وقفه در تجارت نفت ایجاد خواهد کرد."

 پیلار در رابطه با تنش نظامی احتمال آمریکا با ایران معتقد است که  ایالات متحده از لحاظ نظامی بسیار قدرتمندتر از ایران است اما  ایران بدون شک گزینه های بسیاری برای خود دارد و  می‌تواند به وقت مناسب ضرباتی را به آمریکا بزند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند