کدخبر: ۲۸۶۲۸۲ لینک کوتاه

اتهام یک بانک آمریکایی به نقص تحریم‌های ایران

دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا (اوفک) یک بانک و یک شرکت آمریکایی را متهم کرد که در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ تحریم های مربوط به ایران را نقض کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در اطلاعیه روز سه شنبه اوفک آمده است: "بانک "استریت استیت" و شرکت "تراست" مرتکب نقض مقررات مربوط به تحریم‌ها و نقل و انتقال مالی درباره ایران شده‌اند. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا برای بانک و شرکت مربوطه برگه نقض مقررات صادر کرده است.

این اطلاعیه می‌افزاید: هیچ جریمه مالی مرتبط با یافته‌های این نقض وجود ندارد. بین ژانویه 2012 تا سپتامبر 2015 این بانک به عنوان متولی طرح بازنشستگی مشتریان عمل کرده است. در این ظرفیت، بانک استریت استیت حداقل 45 بار جمعاً به مبلغ 11 هزار و 365 دلار و 44 سنت به این طرح پرداخت کرده است که صاحب حساب آن یک آمریکایی در بانک آمریکایی بود اما در ایران زندگی می‌کرد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه داری آمریکا اظهار کرد: به نظر می‌رسد بانک استریت استیت آگاه بوده است که این پرداخت‌ها را برای حساب کسی پرداخت می‌کرد که درخواست یا منافع آن به شخصی در ایران می‌رسد، نه فقط به خاطر اینکه سیستم داخلی آن آدرس ذیربط در تهران، ایران را نشان می‌دهد، بلکه به دلیل بررسی نرم افزار بانکی تحریم است که در مورد هر یک از 45 پرداخت به دلیل آدرس ایران، هشدار داده است.

اعلام ارتکاب نقض مقررات از سوی این بانک آمریکایی اعلام هشدارهای مکرر سیستم تحریمی ایران و نادیده گرفتن آن از سوی مقامات بانکی، آگاهی از اینکه این فرآیند به نیابت از کسی انجام می‌شود که ساکن ایران بود و این بانک 45 بار فرایند مربوطه را تکرار کرده، دلایل اوفک برای وقوع این تخلف برشمرده شده است.

همچنین این دفتر، اقدام این بانک را آسیب رساندن به سیستم تحریمی ایران دانسته و آن را یک مؤسسه مالی ساختگی بزرگ و تجاری توصیف کرده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند