کدخبر: ۲۸۶۶۴۳ لینک کوتاه

یک کشیش انجیلی: بیایید یک روز در سال ترامپ را عبادت کنیم

اقتصادنیوز: یک نماینده مسیحیت اونگلیکان به نام "فرانکلین گراهام" از جامعه مسیحی خواسته است که یک روز را برای ستایش ترامپ انتخاب کرده و سالیانه به ستایش و عبادت او بپردازند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبر فوری، از همان روزی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا یا به قول مخالفانش "شیطان نارنجی" وارد کاخ سفید شد، مشخص بود که قصد دارد در بین آمریکایی‌ها چیزی فراتر از یک رئیس جمهور باشد. او می‌خواست "ابرمرد" آمریکا باشد و همه او را مانند یک شاه بپرستند. خودشیفتگی او در کلام بیشتر منتقدانش  از جمله برنی سندرز و نوام چامسکی تجلی می‌کرد و آنها را به شدت نگران کرده بود.

طبق تحلیلها بر اساس توییتهای ترامپ، او بیش از هر کلمه ای در توییتهایش از "من" استفاده می‌کند. به لحاظ محتوا نیز بیش از 50 درصد از توییتهای ترامپ به نوعی در وصف و ستایش خود است.

در همین رابطه، سی ان ان در گزارش چند روز قبلش با اشاره به اینکه در طول این هفته همه در مورد کناره گیری یا استعفا و یا استیضاح ترامپ صحبت کرده اند، تاکید دارد که اگرچه به ظاهر مشکل و اتهام اصلی ترامپ  این است که در مسائل کنگره دخالت کرده و به خصوص با خارجیها و روسها لابی داشته است اما علت ضرورت استیضاح در شرایط حاضر این است که ترامپ خود را مانند یک شاه می‌بیند و از بقیه هم انتظار دارد که با او مانند یک شاه مقدس رفتار کنند.

یک کشیش مسیحی: برای ترامپ یک روز در نظر بگیرید

اگرچه بسیاری می‌دانستند که دیر یا زود خودشیفتگی ترامپ او و آمریکا را وارد مرحله خطرناکی خواهد کرد اما با این حال، آنچه کسی گمان نمی‌کرد این بود که او برای تبدیل شدن به شاه آمریکا دست به دامن مسیحیت شود. اما اتفاقی در هفته جاری به وقوع پیوست  که  این احتمال را بالا برد.

طبق گزارشها، در اتفاقی عجیب، یک نماینده مسیحیت انجیلی به نام "فرانکلین گراهام" از جامعه مسیحی خواسته است که یک روز را برای ستایش ترامپ انتخاب کرده و سالیانه به ستایش و عبادت برای او بپردازند.

بنا به گزارش د هیل، حدود 250 نماینده جامعه مذهبی  و مسیحی انجیلی هم این تقاضا را قبول کرده اند. گراهام در اعلامیه خود خواسته است تا هر ساله مسیحیان در روز تقدیس ترامپ برای سلامتی و هدایت و قدرت او در مقابل دشمنانش دعا کرده و از خدا طلب مدد کنند.

بسیاری معتقدند ترامپ قصد دارد از طریق قدرتهای مذهبی در قلب آمریکا قدرت خود را بیش از پیش کند و هاله‌ای مقدس به دور خود بکشد. بی شک یکی از مهم ترین این نیروها کلیسای انجیلی یا اونگلیکان است.

 مسیحیت انجیلی را بشناسید

مسیحیت انجیلی  شاخه‌ای از پروتستانتیسم است که تاکید بسیاری بر کتاب مقدس، بازگشت به آن و آموزه‌ی رستگاری مبتنی بر لطف از طریق ایمان به تاوان عیسی مسیح دارد.  به اعتقاد انجیلی‌ها تجربه تولد دوباره اصل مهم رسیدن به رستگاری است. این آیین نخستین‌بار در بریتانیا در دهه ۱۷۳۰ پایه‌گذاری شد و در آمریکا طی سده‌های ۱۸ و ۱۹ رونق یافت.

طبق گزارشی که واشنگتن پست مدتی پیش نوشت، محبوبیت ترامپ در بین مسیحیان انجیلی بیش از سایر طبقات مذهبی است و حدود 70 درصد پروتستانهای انجیلی از ریاست جمهوری ترامپ راضی هستند. واشنگتن پست در این گزارش این مساله را مطرح می‌کند که در حالیکه زندگی شخصی و سبک زیست ترامپ زمین تا آسمان با آموزه های انجیلی‌ها فرق دارد اما این شاخه سفیدپوست پروتستان به شدت طرفدار او هستند. علت چیست؟  پاسخ در نزدیکی طرز تفکر ترامپ و مسیحیان انجیلی است.

مسیحیان انجیلی از چند جهت به ترامپ و تیمش نزدیک هستند:

اولا هر دو علاقه بسیاری به ارتباط با یهودیان و به خصوص صهیونیستهای اسرائیل دارند. شعار اصلی انجیلیها بازگشت به کتاب مقدس و تغییر جامعه با تحول فرهنگی است، تا از این راه در آمریکا حکومتی بر مبنای بنیادهای انجیل به وجود آورند.  در حقیقت، انجیلی‌ها علاقه زیادی به بازگشت به کتاب مقدس(چه عهد قدیم و چه عهد جدید) دارند و به همین علت، این تاکید بر متن مقدس آنها را به یهودیان(عهد عتیق مشترک بین مسیحیان و یهودیان است) و به خصوص یهودیان آمریکا نزدیک می‌کند.

نوام چامسکی، فیلسوف  و متفکر آمریکایی معاصر معتقد است که بدون شک انجیلی‌ها مهم ترین عامل و واسطه در لابی‌های صهیونیستها با دونالد ترامپ بوده اند. چامسکی علت اصلی تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال پایتخت اسرائیل به بیت المقدس را به این صورت بیان می‌کند: "به غیر ازخودشیفتگی مریض گونه‌ و  بیش از  حد ترامپ، علت اصلی انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را باید در جلب حمایت گروههای صهیونیستی دانست که به همراه مسیحیان تندرو طرفدار اسرائیل ( مانند برخی پروتستانهای انجیلی) بزرگترین حامی مالی ترامپ هستند".

چامسکی ادامه می‌دهد: "او (ترامپ) با این اقدام، می‌تواند به حمایت بخش مهمی از ثروتمندان و سرمایه داران جامعه آمریکایی و نیز شرکت‌های بزرگ خصوصی دلگرم باشد چرا که پیش از این هم با حمایت‌ها و هدایای فراوانی که در اختیار آنها گذاشته بود، توانست توجه و حمایت آنها را از آن خود کند."

شباهت دیگر این گروه با ترامپ علاقه و قدرت آنها در بین رسانه‌های تندرو آمریکایی است. بیشتر کشیشان انجیلی در شبکه های تندرو آمریکایی صاحب برنامه‌های تبلیغی هستند. این افراد که معمولا با نام "مژده دهنده" شناخته می‌شوند در شبکه های خود به نقد تند مخالفان و جذب افراد طبقه متوسط آمریکا می‌پردازند. نظرات و حتی لحن بسیاری از این کشیشان مانند ترامپ است.

 پت رابرتسون یکی از رهبران با نفوذ گروه انجیلی در آمریکا و صاحب شرکت تلویزیونی "سخن پراکنی مسیحیان" است. او در این شبکه دقیقا با لحنی شبیه ترامپ به نقد سوسیالیستها، کوبا و ونزوئلا و فمنیستها می‌پردازد. از این جهت، بسیاری شباهت زیادی بین او و رئیس جمهور آمریکا می‌دانند.

شباهت دیگر، نوعی ایده آل گرایی است که در ترامپ و انجیلی‌ها به یک اندازه وجود دارد. بنا به گزارش واشنگتن پست، انجیلی‌ها به نوعی دنیای ایده آل و عصر طلایی حاکمیت مسیحیت قائلند که باید به آن بازگشت. ترامپ هم با شعار "ما دوباره آمریکا را بزرگ خواهیم کرد" سعی در ایجاد نوعی مدینه فاضله در ذهن طرفدارانش دارد. از این جهت متد و روش رئیس جمهور جنجالی آمریکا بسیار شبیه مسیحیت انجیلی است.

حالا ترامپ که حداقل در داخل چند موفقیت به دست آورده است، می‌تواند از طریق بخشی از این گروه مذهبی قدرت معنوی خود را بالاتر هم ببرد. باید دید که اولا واقعا او وارد این پروژه خطرناک می‌شود یا نه؟ و در صورت مثبت بودن پاسخ آیا مردم به دام این تله می‌افتند یا خیر؟

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند