کدخبر: ۲۸۶۶۴۴ لینک کوتاه

اتهام کشورهای عربی به ایران

اقتصادنیوز: کشورهای عربی در پایان اجلاس سران اتحادیه عرب در مکه ایران را به تحویل موشک های بالستیکی به نیروهای حوثی عضو جنبش شیعه "انصارالله" در یمن برای موشک اندازی به خاک عربستان سعودی متهم کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، در بیانیه رهبران عربی شرکت کننده در اجلاس فوق العاده اتحادیه عرب در مکه گفته می شود: "پرتاب موشک‌های بالستیک ساخت ایران از یمن به عربستان سعودی و عملیات حوثی ها علیه عربستان سعودی را محکوم می کنیم".

سلملن بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان در آستانه کنفرانس سران سازمان همکاری اسلامی، رهبران کشورهای عربی و منطقه خلیج فارس را به دو اجلاس سران دعوت کرد تا بحران در اطراف ایران و حملات اخیر به تاسیسات سعودی از جمله نفتکش ها در دریای عمان و خط لوله مرکزی نفت که موشک های بالستیک از یمن آنرا هدف قرار دادند، مورد بحث قرار بگیرد. 

در یمن از سال 2014 درگیری داخلی ادامه دارد. در یک طرف این نزاع نیروهای حوثی عضو جنبش شیعه "انصارالله" و در طرف دیگر آن ارتش دولتی و شبه نظامیان وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مورد قبول جامعه بین المللی قرار دارند. از سال 2015 ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی پشتیبانی نظامی از نیروهای دولتی را برعهده دارد. به نظر می رسد ، ایران از حوثی هایی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند به طور غیررسمی حمایت می کند.

در همین رابطه: 

واکنش ایران به بیانیه سران عرب و ادعاهای واهی عربستان

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند