کدخبر: ۲۸۶۶۸۴ لینک کوتاه

لاریجانی: رهبران عربستان، «حکام کُلنگی» و بدون آبرو هستند

اقتصادنیوز: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شعله محبت مردم و مسلمان نسبت به قدس شریف همچنان با حرارت ادامه دارد و جلوی توطئه ها را می‌گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، علی لاریجانی در سخنرانی پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه تهران در روز قدس، گفت: امروز روز قدس است و از ۱۶ مرداد سال ۱۳۵۸ که رهبر کبیر انقلاب جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس نام نهاد تا زمان حال، ۳۹ بار ملت عزیز در روز قدس به صحنه آمدند و از مردم مظلوم فلسطین اما شجاع، دفاع کردند و بدون تردید این ابتکار امام یک ابداع متفکرانه بود که باعث شد شعله محبت مردم و مسلمان نسبت به قدس شریف همچنان با حرارت وجود داشته باشد و جلوی توطئه ها را بگیرد.

اهم اظهارات رئیس مجلس را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* امسال قدری شرایط از چند جهت متفاوت است، یکی توطئه های پیچیده ای که آمریکا در منطقه دنبال می کند، دوم، شفافت شدن صحنه و سوم، قوی تر شدن جبهه مقاومت. توطئه هایی که در مقابل مسلمانان است پیچیده‌تر شده است، رفتار آمریکایی‌ها خیلی گستاخ‌تر از گذشته علیه مسلمانان شده است. انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به بیت المقدس با حمایت آمریکا، توهین به همه مسلمانان است، چون قدس شریف قبله اول مسلمانان و محل معراج پیامبر (ص) است.

* قدس موضوعی نیست که فقط به یک ملت مربوط شود. امام خمینی (ره) فرمودند موضوع قدس به همه انسان های موحد مربوط است اما آمریکایی ها علیرغم همه توافقات بین المللی، این اقدام (معامله قرن) را انجام دادند اما نفس این کار آمریکا، دلالت دارد بر اینکه توطئه هایی نسبت به کلیت اسلام و مسلمانان در ذهن آمریکا وجود دارد و به دنبال پاک کردن نمادهای اسلامی هستند.

* آمریکا در دومین گام، سرزمین های جولان را به رژیم صهیونیستی هبه کرد. این اقدام، اقدامی ماجراجویانه و مسخره است که کشوری از آن طرف دنیا، سرزمین های کشور دیگری را به اسرائیل می دهد. این عمل نشان دهنده روحیه سبک سری و دلالی سردمداران آمریکا در عرصه بین المللی است. این اقدام آمریکا نیز از جانب اکثریت کشورهای جهان نامشروع تلقی شد.

* مدتی است که طرحی مرموز و سربسته در مورد معامله قرن ارائه شده است و ادعا دارند که می خواهیم مشکل را برای همیشه حل کنیم. این عنوان نشان دهنده روحیه دلالی آمریکاست، واژه معامله جایی که پای غیرت دینی ملت ها درگیر است، نشان دهنده پوچ بودن فکر سیاسی آمریکاست که ریشه در تفکر فلسفی آنها دارد.

*سردمداران آمریکا به راحتی هر تعهدی را زیر پا می گذارند و برایشان مهم نیست. یک روز توافق پاریس، روز دیگر توافق برجام یا توافق موشکی با روسیه، همه اینها برمی گردد به زیربنای فکری آمریکایی ها که رفتاری نامعقول در فضای بین المللی است.

* طرح معامله قرن را داماد آقای ترامپ که فردی دلال است دنبال می کند. خود آقای ترامپ اعلام کرد داماد من عاشق اسرائیل است و این فرد را مسئول معامله قرن کرده است. روسای جمهور قبلی که معاهده کمپ دیوید و اسلو را سر و سامان دادند قیافه بی‌طرفانه می‌گرفتند ولی این فرد از ابتدا قداره را بسته است که من عاشق اسرائیل هستم. این جوانک بی‌تجربه اقداماتی را در منطقه انجام می‌دهد. بسیاری از رهبران منطقه نگران این رفتارها هستند و معتقدند آمریکایی‌ها این جوانک را فرستاده است تا جنگی را در منطقه به راه بیندازند، این اضطراب‌ها ناشی از رفتارهای نارس آمریکایی‌هاست.

* ابعاد طرح معامله قرن مشخص نیست. گفته شده است که در این طرح حذف بازگشت آوارگان فلسطینی نهفته است و برای تحقق این امر معامله ای مادی را سامان می دهند و پولش را از جیب کشورهای بدبخت پولدار خلیج فارس درمی آورند تا به کشورهایی که آوارگان فلسطینی حضور دارند بدهند تا آوارگان تبعه این کشور شوند. به دنبال ایجاد دهکده ابودیس به عنوان پایتخت اسرائیل هستند تا بیت المقدس را برای همیشه در چنگال خود بگیرند.این طرح وضع روشنی ندارد و دلالت هایی وجود دارد که کنفرانس بحرین به عنوان کارگاهی برای جنبه های اقتصادی این طرح است که البته این افتضاحی برای یک کشور اسلامی است که به دنبال دلالی برای این معامله است.

* راهبرد آمریکایی‌ها در این شرایط تحقیر مسلمانان و در مضیقه قرار دادن کشورهای اسلامی است.  اگر راهبرد آمریکا این است، پاسخ کشورهای اسلامی نیز باید در همین سطح باشد. نمی توان با چند اقدام تاکتیکی پاسخ این اقدامات و دشمنی ها را داد بلکه باید کشورهای اسلامی راهبردی هم‌سنگ و یا قوی‌تر را طراحی کنند.

*اگر در جنگ سی و سه روزه حزب الله لبنان و اسرائیل، سعودی ها به اسرائیل اطلاعات می دادند اما علنی نمی کردند اما امروز با وزرای اطلاعات اسرائیل جلسه علنی می گذارند، اگرچه این اقدام سعودی ها اقدامی خائنانه است اما برای مقابله با توطئه صهیونیست ها این شفافیت به نفع فلسطین است که صف کشورهای منافق جدا شد.

*کشوری که حاضر است صدها میلیارد دلار اسلحه بخرد و بر سر مردم یمن بریزد در همین امتداد آمادگی دارد پول کثیف برای معامله قرن بدهد تا آقای ترامپ و داماد یهودی اش اسرائیل را بر منطقه مسلط کنند. خجالت آورترین موضع گیری ها را در این ایام شاهد بودیم.

*حکام سعودی به جای اینکه در مقابل سخنان سخیف ترامپ قدری به خود بیایند، خود را حقیرتر نسبت به آمریکا به حساب آوردند و به جای اعتراض به آمریکا، دهها نفر از افراد معترض هموطن خود را گردن زدند. این بردگی سیاسی از آنها یک چهره «حکام کلنگی» ساخته است که فعلاً با پول پخش کردن برای خود حیات سیاسی ساخته اند اما آبرو ندارند.

*توانمندی جبهه مقاومت در دو دهه اخیر چهره منطقه را عوض کرد. در دهه های قبل، دولت های عربی علیه اسرائیل هم پیمان می شدند اما موفق نبودند، چون این دولت ها از نظر صداقت باوفا نبودند، لذا غالباً توفیق نداشتند اما در دو دهه اخیر جریان مقاومت در منطقه یک جریان عمیق و پرانرژی شده است که خیلی بیشتر از دولت ها توانمندی مقاومت در برابر جریان های مخرب را دارد. اگر مقاومت توانمند نبود، آیا توانایی شکست اسرائیل را دارد؟

*اگر برخی کشورها از پشت در منطقه به فلسطینیان خنجر بزنند و آمریکایی ها هر طرحی بدهند تا زمانی که مقاومت در منطقه قوی است، این طرح ها و اقدامات کف روی آب است.

* قدرت مقاومت امروز از نظر تجهیزات و گستردگی قابل قیاس با چند سال پیش نیست و این امر نکته امیدوارکننده ای است. همین امر موجب شده است آنها با ناپختگی طرح مفتضح معامله قرن را بدهند. آمریکایی ها می گویند ما توافق هسته ای را قبول نداریم، لذا از این توافق خارج شدند و تحریم های زیادی را علیه ملت ایران وضع کردند. وقتی کاری از پیش نبردند، هر روز سرشان را از پنجره اتاق خوابشان بیرون می آورند و می گویند ما می خواهیم مذاکره کنیم، درباره منطقه، موشک و موضوع هسته ای. مذاکره مجدد در زمینه هسته ای چه معنا دارد؟ ضمناً این چه مذاکره ای است که شما اول تحریم های گسترده را وضع می کنید، این نحوه مذاکره امتداد عمل تحریم است.

*متأسفانه آنقدر کشورهای منطقه خود را در برابر این قداره بندهای سیاسی ضعیف نشان داده اند که اینها فکر می کنند می توانند ملت ایران را به زانو درآورند. ملت ایران یک ملت هوشمند است.

*در مورد فلسطین با تجربه ای که درباره طرح های صلح وجود داشته است دو مساله پیش رو است؛ اول اینکه مثل گذشته آمریکایی ها به دنبال طرح های سرگرم کننده برای پایمال کردن حقوق فلسطینان باشند که باید در برابر این روش مقاومت کرد. زیرا همه طرح های صلح آنها دروغ از آب درآمده است. این هوشیاری سیاسی در منطقه به وجود آمده است که راهی جز مقاومت وجود ندارد.

*مسیر دوم راهی است که مقام معظم رهبری در دو دهه اخیر مطرح کردند که مبتنی بر اسناد بین المللی و تنها راه سیاسی برای حل این بحران است که برگزاری همه‌پرسی است تا آوارگان به فلسطین بازگشته و انتخابات با مشارکت مردم اصلی فلسطین اعم از یهودی، مسیحی و مسلمان برگزار شود تا نظام سیاسی بر این اساس انتخاب شود و در مورد ساکنان غیربومی این سرزمین ها این نظام سیاسی تصمیم بگیرد.

*نتیجه حرف های متناقض آمریکایی ها که یک روز ملت ایران را تروریسم می خوانند و روز دیگر دم از مذاکره و دوستی می زنند این است که بزرگی ملت ایران را نشناخته اند. بعد از اعمال تحریم ها فکر می‌کردند کاری از پیش می برند اما امروز همه ملت ایران یکصدا هستند که باید بر استقلال اقتصادی خود تکیه کرده و نقاط ضعف خود در بخش اقتصادی را جبران کنند.

* مسکن بسیار گران شده و باید برای آن علاج پیدا کرد، زمین باید از قیمت بورس بازی دربیاید. تصمیم بسیار بزرگی گرفته شده که در شهرها و روستاها زمین برای زوج هایی که ازدواج می کنند با قیمت بسیار پایین در اختیارشان قرار گیرد تا بتوانند صاحب ساختمان شوند بر این اساس باید یک میلیون ساختمان ساخته شود. به جوانان وام تسهیلات مسکن و زمین ارزان داده خواهد شد. 

*یکی از مسائل مهمی که رهبری تاکید کردند توجه به اقتصاد درونی و از بین بردن خلاءها است. باید به کارآفرینی توجه کرد، نسل جوان ظرفیت بزرگی است. راه حل شکستن تحریم ها این است که روی پای خودمان بایستیم مخصوصاً در مورد کالاهای اساسی که دلال بازی هایی که ایجاد شده، راه حل هایی طراحی شده که دست دلال ها قطع شود و این فشارهای بیرونی نتواند زمینه ناراحتی برای مردم به وجود آورد.

*در شرایط فعلی بیش از گذشته انسجام و وحدت درونی اهمیت دارد، موضوع مهم کشور ما مقابله با این جریان آمریکایی است، لذا وحدت درونی امری ضروری و عقلانی است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند