کدخبر: ۲۸۶۷۵۳ لینک کوتاه

سفیر ایران در انگلیس پاسخ می‌دهد

تنها ایران در منطقه برنامه موشکی دارد؟

سفیر ایران در لندن عنوان کرد: نگرانی آمریکا، اسرائیل و متحدان منطقه‌ای آن‌ها از برنامه موشکی ایران به علت بومی شدن، تنوع، پیشرفته بودن و قدرت بازدارندگی بالای آن است.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در صفحه تلگرامش نوشت: اطلاعات برنامه‌های موشکی کشور‌های منطقه نشان می‌دهد که بر خلاف جنجال‌های تبلیغاتی که بر سر برنامه موشکی ایران به راه افتاده، عربستان، اسرائیل، مصر و حتی امارات از دهه‌ها پیش برنامه‌های موشکی بسیار وسیعی را با همکاری دیگر کشور‌ها طراحی کرده و موشک‌های با بُرد‌های بسیار بالایی را تولید می‌کنند.

وی می‌افزاید: عربستان از زمان جنگ ایران و عراق با خرید تکنولوژی موشک‌های چینی Dong Feng اقدام به احداث چهار یا پنج سایت زیرزمینی موشکی تحت مدیریت واحد نیروی راهبردی موشکی کرده است. علاوه بر موشک‌های کوتاه بُرد تا هزار کیلومتر، عربستان ذخایری از انواع موشک‌های بالستیک میان بُرد نیز در اختیار دارد.

بعیدی نژاد اضافه می‌کند: اسرائیل بدلیل برنامه هسته‌ای نظامی خود، همزمان برنامه موشکی وسیعی را هم برای حمایت از برنامه هسته‌ای خود و هم برنامه‌ای فعال در حوزه‌ی سلاح‌های متعارف طراحی و به اجرا در آورده است.

سفیر ایران در لندن عنوان می‌کند: موشک‌های بالستیک نوع جریکو-سه، چند هزار کیلومتر بُرد دارد که می‌تواند کشور‌های منطقه را هدف خود قرار دهد.

‏وی می‌افزاید: مصر از دهه‌ها قبل از زمان عبدالناصر با کمک کشور‌های اروپایی و بعد با کمک اتحاد شوروی و بعد‌ها چین و کره شمالی برنامه‌های متعدد موشکی را طراحی و اجرا کرده است که چندین نوع موشک بالستیک را تولید می‌کند. امارات نیز در سال‌های اخیر به خرید پیشرفته‌ترین سیستم‌های موشکی مبادرت کرده است.

وی خاطرنشان می‌کند: لذا برنامه موشکی ایران تنها برنامه موشکی بالستیک در منطقه نیست. نگرانی آمریکا، اسرائیل و متحدان منطقه‌ای آن‌ها از برنامه موشکی ایران به علت بومی شدن، تنوع، پیشرفته بودن و قدرت بازدارندگی بالای آن است که امکان طراحی برنامه‌های جنگی و تهدیدات نظامی علیه ایران را بسیار سخت و پرهزینه کرده است.
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند