کدخبر: ۲۸۶۹۵۰ لینک کوتاه

طرح علمای الجزایری برای برون رفت از بحران

اقتصادنیوز: علمای الجزایر طرحی را برای برون رفت این کشور از بحران کنونی ارائه دادند که تشکیل دولت باکفایت، کمیته مستقل نظارت برانتخابات و برپایی نشست گفت وگوهای ملی برای ترسیم ساختار سیاسی اقتصادی الجزایر از محورهای این طرح است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، تظاهرات مردم الجزایر سبب شد تا " عبدالعزیز بوتفلیقه " از ریاست جمهوری این کشور کناره گیری کند.  طبق قانون اساسی الجزایر، رئیس پارلمان  طی 90 روز وظایف بوتفلیقه را به عهده خواهد داشت و پس از آن،  انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود. این درحالی است که مردم الجزایر خواهان عدم مشارکت عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه در قدرت هستند و بارها درهمین راستا تظاهرات برپا کرده اند. مخالفت با عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه چنان بر فضای سیاسی الجزایر حاکم است که فرصت قانونی ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آینده ( 4 ژوئن 2019 ) تمام شد اما هیچ کس در آن ثبت نام نکرد.  اکنون الجزایر با یک بحران سیاسی پیچیده ای روبروست.

علمای سراسر الجزایر با وجود گرایش های مختلف فقهی و اعتقادی که دارند، با صدور بیانیه ای مشترکی اعلام کردند: ما خواستار اجرایی شدن مواد 7 و 9 قانون اساسی الجزایر هستیم که ملت را صاحب اصلی قدرت می داند. این ملت خواست و اراده خود را در تظاهرات جمعه های اخیرعلیه عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه  به نمایش گذاشته است.

به نوشته روزنامه الجزایری الخبر الیومی، دراین بیانیه آمده است:  در دوره انتقالی کسی  می تواند قدرت را در اختیار داشته باشد که از حمایت گسترده مردمی برخوردار باشد. او می تواند مسئولیت رهبری کشور را برای برگزاری انتخابات شفاف و آزاد به عهده گیرد لذا باید اقدامات ذیل را برای برون رفت الجزایر از بحران کنونی فورا انجام دهد.

تشکیل یک دولت با کفایت که اعضای آن فاقد سوء پیشینه در طول تاریخ الجزایر باشند.

تشکیل کمیته مستقل انتخاباتی که بر روند انتخابات آینده کشور نظارت داشته باشد تا این انتخابات به صورت سالم و شفاف برگزار شود.

برپایی نشست ملی با حضور تمام احزاب، گروه های سیاسی و اقشار مختلف جامعه الجزایر که ماموریت آن پی ریزی ساختار آینده کشور خواهد بود. این نشست وظیفه دارد نقشه سیاسی جدیدی برای الجزایر ترسیم کند که حقوق مردم این کشور حفظ و راه های بازگشت فساد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مسدود شود.

باید بسترهای لازم برای رقابت کسانی که می تواند رهبری کشور را به عهده گیرند، فراهم شود تا الجزایر آینده بهتری در پیش رو داشته باشد

علمای الجزایری در پایان بیانیه خود تاکید کردند که هدف ما از ارائه این طرح، توجه دادن به منافع عالی کشور است و ما آمادگی کامل داریم برای تحقق وحدت و رسیدن به اهداف عالی کشور با سایر احزاب سیاسی و اقشار جامعه الجزایر همکاری کنیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند